היום שלשה ועשרים יום לעומר שהם שלשה שבועות ושני ימים

לשחק לפי כללי המשחקלשחק לפי הכללים – גבורה שבנצח

לפעמים הילד שאוהב לנצח במשחק מנסה לעקוף את כללי המשחק. לפעמים גם אנחנו, המבוגרים, מנסים לעגל פינות ולא להתחשב בכללים. כפי שראינו אתמול, הרצון להצליח חשוב מאד; אבל חייבים להגביל אותו בתוך “כללי משחק” מחייבים. ההגבלה קשורה לספירת הגבורה (ולתכונה הפנימית שלה, יראה), ולכן זהו השילוב של גבורה שבנצח.

כללי המשחק שלנו הם, כמובן, התורה והמצוות. האם הכללים הללו, שיכולים להראות מגבילים ונוקשים מאוד, אינם מחלישים את עוצמת הפעילות המנצחת-מצליחה שלנו? במלים אחרות, האם אנו כאנשים מאמינים, אמורים להיות נרפים וסבילים, “נֶעבֶּעכים”? ממש לא. הגבורה, כשמה כן היא, מגבירה את עוצמת הפעילות, כמו זרם מים בסילון מכוון. וכיון שכללי המשחק שטבע ה’ נועדו לטובתנו הגמורה, אין ספק שהם המַגְבֵּר הטוב ביותר, ואם רק נדבק בהם נהיה אנו המנצחים.

הקב”ה הציב לאדם יעוד כובש ומנצח: “פרו ורבו ומלאו את הארץ וכבשֻה ורדו בדגת הים…”. אבל בד-בבד הוא הגביל אותו בסייגים יסודיים – קודם כל שבע מצוות בני-נח (כאיסור להרוג ולגזול), ובהמשך תרי”ג המצוות שלנו. הרצון לנצח (חסד שבנצח) מצד עצמו הוא אור גדול של “תֹהו”, עוצמה גדולה שסופה לשבור ולהשבר, ומה שמעניק לו את הכלי המתאים והמתוקן הוא הגבורה המגבילה. כך נוצרת הנוסחה המנצחת “אורות של תֹהו בכלים של תיקון” – ביטוי שהרבי מליובאוויטש הציב ככלל הגדול להביא את הגאולה.

תרגיל מעשי

חשבו על כך שגבולות וחוקים אינם רק מצמצמים אלא גם ממקדים. מצאו כיצד אתם יכולים להתחזק בהתקשרות שלכם לחוקי המשחק היהודיים, הם כללי ההלכה, ולשלב אותם יותר בתוך חייכם.

מאת הרב יוסף גינצבורג

 

רוצים לשתף אותנו בתובנות שלכם מהספירה? כאן למטה,להגיב כאן ממש למטה

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

הרב חיים קארו || כפרה, מספיק !

הרב חיים קארו, שוחט מוסמך, יוצא נגד מנהג שחיטת עופות ל”פדיון כפרות” וקורא לכולנו להרוויח… המשך לקרוא הרב חיים קארו || כפרה, מספיק !

כתיבת תגובה