היום שבעה עשר יום לעומר שהם שני שבועות ושלשה ימים

שישה עשר יום לעומראמת היא יופי – התפארת שבתפארת

משורר אנגלי נודע אמר ש”יופי הוא אמת, אמת – יופי”. מבלי שידע זו, תובנתו השתלשלה מכלל גדול בקבלה, לפיו ספירת התפארת אינה מגלמת רק יופי אלא גם אמת. בספירת התפארת יופי הוא אכן אמת ואמת יופי, וכלל לא ניתן להפריד בין השניים. זוהי התפארת שבתפארת: התלכדות האמת והיופי בעצמותה של ספירת התפארת, ההכרה שהשניים בלתי נפרדים.

הקשר בין אמת ויופי מתבטא באישיות המזוהה ביותר עם ספירת התפארת – יעקב אבינו. על יעקב אבינו נאמר מצד אחד שהיה יפה כיופיו של אדם הראשון (יציר כפיו הישיר של א-להים), כמו בביטוי “תפארת ישראל”, ומצד שני נאמר עליו גם “תתן אמת ליעקב”. אכן, אם מחברים את הערך הגימטרי של אמת ועוד יֹפי התוצאה היא ישראל, שמו השני והנעלה של יעקב על שמו קרויים כל בניו.

מה סוד הקשר בין יופי ואמת? כבר למדנו שמושג היופי אינו רק במישור הפיזי, אלא אדרבה, מתחיל במישור הרוחני, כמו אישיות יפה. במלים אחרות, היופי הוא בשורשו רוחני כמו האמת. יש משהו יפה בעצם האמת ומשהו צורם ומכוער בשקר. אנשים בעלי חוש מתמטי יכולים ממש לראות את היופי במשוואה נכונה, סדרה חשבונית או שעשועי גימטריה, בדיוק כפי שיש יופי ביצירה מוזיקלית וכפי ששילוב צבעים מסוים הוא יפה. התאמה, הרמוניה ושלמות – כל אלו מצביעים באותה מידה על היפה ועל האמיתי, ולא לחנם השורש אמת והשורש תאם מורכבים מאותן אותיות (עוד תופעה יפה).

אותו משורר המשיך ואמר שהתובנה לפיה היופי הוא האמת והאמת יופי היא כל מה שעליך לדעת בחיים. בכך הוא ביטא מושג נוסף בקבלה, והוא שהנשמה הפנימית של ספירת התפארת היא ספירת הדעת. תמצית הידיעה, הדעת, היא שילוב האמת והיופי, התפארת שבתפארת. לא צריך לדעת יותר מזה.

תרגיל מעשי
חשבו על הדברים שאתם מעריכים כיפים ושאלו עצמכם, האם הם גם אמיתיים? חשבו על הדברים שאתם מחזיקים לאמיתיים ושאלו עצמכם, האם הם גם יפים? שאפו לאחד בין האמת והיפה.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

הרב חיים קארו || כפרה, מספיק !

הרב חיים קארו, שוחט מוסמך, יוצא נגד מנהג שחיטת עופות ל”פדיון כפרות” וקורא לכולנו להרוויח… המשך לקרוא הרב חיים קארו || כפרה, מספיק !

כתיבת תגובה