היום חמשה ועשרים יום לעומר שהם שלשה שבועות וארבעה ימים

להפתח לאתגר שביוזמה והשאפתנות
להפתח לאתגר שביוזמה והשאפתנות

שאפתנות קדושה – נצח שבנצח

הנצח הוא נצחון והצלחה, צעידה נמרצת לקראת אתגרים והישגים תוך התגברות על כל המניעות. מהו, אם כן, הנצח שבנצח? לא רק ההצלחה אלא עצם השאיפה להצליח – יוזמה ושאפתנות, האתגר שבעצם האתגר.

האם שאפתנות היא מדה טובה? האם אין בה התכחשות לאמונה בה’ ובהשגחתו עלינו? למה להשתדל אם ממילא הכל בידי ה’? אכן, ספירת הנצח היא האקטיבית ביותר מכל הספירות, ולכן יש סכנה שהיא תהווה ביטוי גס של “יֵשות” שלילית, אגו פורץ (לא לחנם המלה אגו קרובה למלה גאוה).

הפתרון נמצא בתכונת הנפש הפנימית של ספירת הנצח, היא מדת הבטחון. הבטחון של ספירת נצח הוא בטחון בה’, אך לא בטחון סביל הסומך על ה’ שיעשה הכל, אלא בטחון פעיל ויוזם – בטחון עצמי מתוקן בכוחות שה’ מעניק לנו ונוסך בקרבנו (“הוא הנותן לך כח לעשות חיל”). כאשר מידה זו מתוקנת, איננו חוששים לנקוט יוזמה פעילה ולהענות לאתגרים, כי כל ההצלחה נזקפת מיד לטובת הקדוש-ברוך-הוא, מקור הכח.

אם כן, עלינו לראות את האתגרים עצמם כמשימות שה’ מציב לנו, ורוצה לראות אותנו יוזמים ופעילים, כמפקד המעודד את פקודיו ליטול יוזמה, או כמאמן המאתגר את חניכיו. אם נעשה זאת, יתקיים בנו הפסוק, “כי ה’ אלהיך ברכך בכל מעשה ידך”.

תרגיל מעשי

האם אנו חוששים ממשימות ואתגרים חדשים? אם נראה שכן, נחשוב שהאתגרים שאנו פוגשים הם קריאה מאת ה’ לקום וליזום. רק נשנן הפסוק “וזכרת את ה’ אלוהיך כי הוא הנותן לך כוח לעשות חיל”.

באדיבות: הרב יצחק גינצבורג

הרחמן הוא יחזיר לנו עבודת בית המקדש למקומה במהרה בימינו

 

רוצה לשאול משהו? להגיב? בבקשה »

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים
מסובין - חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

פרשת וארא || בתוך כל הטירוף הזה איך מוצאים נחת ושלווה

מחקר שנערך בקרב 15,000 חולים שסבלו מבעיות עיכול, גילה שארבעה מכל חמישה חולים לא סבלו… המשך לקרוא פרשת וארא || בתוך כל הטירוף הזה איך מוצאים נחת ושלווה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מעבר לסרגל הכלים