החלטת המועצת בעניין השר ליצמן || עוד חוליה בשרשרת הרפורמות ביהדות

לשמור על הבית חרדים במאה שערים
רפורמה, זו לא מילה גסה ביהדות. צילום יעקב לדרמן.

נכתב לאחר קריאת הפוסט של אבישי בן חיים בנושא “בג”ץ לא יכריע את המועצת לעולם”. הוא אולי יגרום להם לחשב מסלול מחדש בענייני הנהגה, לעולם לא בהלכה.

לאחר ההחלטה של מועצת גדולי התורה לאשר לליצמן לכהן כשר בממשלת ישראל, רבים שאלו את עצמם איך יתכן שפסיקת בג”ץ תכריע את גדולי התורה? איך ניתן לשנות כל כך בקלות את עקרונות היהדות ומהי בעצם ‘ההשקפה הטהורה’?

נדמה שהדרמה סביב החלטת ‘המועצת’ לא באה אלא בכדי לחדד לכולנו את ההבדלים שבין הנהגה להלכה, הבדלים שהלכו והיטשטשו בשנים האחרונות וגרמו לבלבול גדול בתוך החברה החרדית ומחוצה לה.

ביהדות, יש כלל: הנהגות, ניתן לשנות.
הלכה, בשום פנים ואופן לא.

את מה שנכתב בתורה, שום מועצת לא תוכל לשנות. לעומת זאת הנהגות שהנהיגו גדולי הדורות הקודמים, ניתן לשנות בהתאם לצורכי השעה.

זה נשמע מקומם, אולם אם נביט לאחור בראיה היסטורית נגלה שהנהגות, תמיד עברו רפורמות ושינויים בהתאם לתקופה:
הרפורמה הראשונה החלה בכתיבת התורה שבעל פה, עד לאותה תקופה היא הועברה מאב לבן וכשראו חכמי ישראל שהעם טרודים בפרנסתם ומזניחים את לימוד התורה הם חששו שתשתכח תורה מישראל והורו להעלות אותה על הכתב, אם גדולי הדור לא היו מגלים תושייה בדור ההוא, לא היינו מכירים היום את המשניות ואת התלמוד הבבלי.

עוד רפורמה שעוררה התנגדות רבה בתקופתה, הייתה עם כתיבת ‘המשנה תורה’ על ידי הרמב”ם, הרמב”ם ראה שהעם עוסקים בפלפולים וכמעט לא מגיעים למסקנה ההלכתית אז הוא כתב את ספר ההלכות הראשון, סיכום של כל התורה שבעל פה ‘אליבא דהלכתא’, המהלך עורר התנגדות חריפה אצל חלק מגדולי הדור באותה תקופה שנלחמו בו ואף הורו לשרוף את ספריו,

אם הרמב”ם לא היה מוביל את הרפורמה הזו בתקופתו, עולם הספרים היהודי היה מפסיד את אחד מעמודי התווך שלו.

רפורמה נוספת שראויה לציון היא הקמת תנועת החסידות על ידי הבעל שם טוב, תנועה שקירבה רחוקים והכניסה “חיות” לעבודת האדם תוך שימת דגש על תפילה, אהבת הבורא ועבודת ה’ בשמחה, דבר שלא היה נהוג באותה תקופה ועורר התנגדות רבה בקרב ‘המתנגדים’ (הליטאים) שלא חסכו באלימות מילולית ופיזית כנגד מובילי התנועה החסידית.

יש גם את רפורמת הקמת עולם הישיבות של ר’ חיים מוולוז’ין, תנועת המוסר של ר’ ישראל סלנטר, וכמובן הרפורמה הגדולה של שרה שנירר בהקמת ‘בתי חינוך’ לבנות שהפכו ברבות הימים למעצמת ‘בית יעקב’.
כן, זו הייתה רפורמה, עד לאותם ימים, הבנים היו נשלחים לישיבות והבנות היו נשארות לעסוק בצרכי הבית, אילולי שרה שנירר לא היו קיימים היום הסמינרים ובתי הספר של בית יעקב .

כשחושבים על זה, גם הקמת התנועה החרדית הייתה סוג של רפורמה שיזם ה’חתם סופר’ כמענה לתנועת ההשכלה, באותם ימים (כ120 שנה) תנועת ההשכלה פשטה באירופה וגרמה להתבוללות גדולה בקרב היהודים מה שגרם לחתם סופר להקים את התנועה החרדית (‘חרדים לדבר ה’) שהתכנסה בגטאות ובצרה את החומות.
‘חדש אסור מן התורה’ הורה החתם סופר והוסיף גדרים וסייגים להנהגה החרדית ‘לבל יפלו צעירי הצאן לציפורני ההשכלה’.

אינספור רפורמות ושינויים עברה החברה החרדית מאז, השמדת ‘עולם הישיבות’ בשואה, העליה לארץ ישראל וההתמודדות עם הציונות וגם הפרחת השממה הרוחנית בהקמה מחדש של עולם הישיבות.

את הרפורמה הגדולה ביותר חולל מרן הרב עובדיה יוסף בפסיקה ההלכתית המהפכנית שעוררה התנגדות עזה בקרב הפוסקים הספרדים, במהפכה החברתית של הקמת תנועת ש”ס והקמת רשת החינוך שלה ובמיוחד בשילוב הנדיר בין ציונות להלכה, בין הקמת עולם תורה ספרדי לירידה לעם שבשדות וכן שילוב של תקיפות הלכתית לצד ‘כח דהיתרא עדיף’.

גם בקרב גדולי הדור האשכנזים ניתן לראות שינוי בגישה ובהנהגה, ההבנה שהחברה החרדית עוברת מהישרדות להתבססות גרמה להם לקחת אחריות על עתיד החברה ההולכת וגדלה ולתת לחברה החרדית את האפשרויות להתבסס בכוחות עצמה

וכך נכנסו מגמות נוספות לסמינרים שפעלו להכשרת מורות בלבד, תואר ראשון הוא כבר לא מילה גסה במוסדות שהיו נבחנים בהם רק למבחני ‘חוצים’ וגם יציאת האישה לעולם התעסוקה הוא לא תהליך שהיה ברור מאליו.
הדוגמה הקלאסית ביותר לשינוי הגישה מגיע דווקא מהסלולרי, היום יש חותמת של ‘ועדת הרבנים לענייני תקשורת’ על פלאפונים שלפני עשור היו מוקצים לגמרי, לפני עשר שנים מכשיר עם הודעות טקסט בלבד היה ‘טרף’ והיום סמארטפון עם וואטספ מקבל ‘הכשר’.

לכן החלטת ‘המועצת’ לאשר לליצמן לכהן כשר לא הפתיעה אותי, המועצת לא שינתה את ההלכה אלא חשבה מסלול מחדש ברמת ההנהגה, זה קרה לאורך כל ההיסטוריה וזה יקרה גם בהמשך.
מנהיגות אמיתית יודעת לעמוד על עקרונותיה מחד ולהתעדכן תמיד בהנהגותיה מאידך.
את התורה לא ניתן לשנות, את ההנהגות כן.

החברה החרדית עוברת תהליך סוציולוגי איטי ומורכב, צריך לתת לתהליכים לקרות באבולוציה ולא ברוולוציה, כל דבר שהוא לא נוגד את ההלכה יונהג בסופו של דבר גם במגזר החרדי, צריך לעשות את זה ברגישות, בתבונה ובאחריות

רבים במגזר החרדי דורשים לימודי ליב”ה לילדיהם, רבים מחפשים לגיטימציה להשתלבות בצבא ובאקדמיה ויש גם נשים שרוצות להגיע להנהגה ולכנסת

בסופו של דבר, התהליכים האלה יקרו

אם לא היום, אז מחר, אם לא מחר, מחרתיים.

אם רק נבין שכדי להוביל מהלכים צריך הסכמה של גדולי הדור ולא של עסקני הדור, נכיר במורכבות העניין
ונזכור שרפורמה, זו לא מילה גסה ביהדות.

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות בניהו יום טוב

בניהו יום טוב
יו"ר תנועת התחברות ויועץ לענייני חרדים ברשות הלאומית. פובלציסט, איש תקשורת ויועץ אסטרטגי.

מעניין מאוד

פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”.

עדיף שהחרדים לא יתגייסו פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”. צפו בסרטון… המשך לקרוא פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”.

כתיבת תגובה