הוועדה למינוי דיינים מתכנסת השבוע || צל מוטל על דרך המינוי הזה.

בית הדין הרבני
ראוי לשנות מן היסוד את דרכי הבחירה, דרך המינוי צריכה לעבור שינוי. צילום אילוסטרציה.

הוועדה למינוי דיינים מתכנסת השבוע | שיטת מינוי הדיינים הנוכחית נותנת כוח כמעט בלעדי לגורמים פוליטיים לקבוע גורלות בנושאים החשובים והרגישים ביותר בחייהם האישיים של אנשים רבים. פוליטיקאים ובעלי עמדות הכח, ממנים כיום דיינים הקרובים למגזר הצר שלהם. מינוי דיינים שעלולים לא להיות רגישים לסבלם של אנשים ונשים המתייצבים לפניהם לדין, עשוי להעמיק את משבר האמון הציבורי בבתי הדין.

ראוי לשנות מן היסוד את דרכי הבחירה, דרך המינוי צריכה לעבור שינוי.

בינתיים, יש למנות דיינים, שבנוסף להיותם תלמידי חכמים המומחים בהלכה, הם גם בעלי רגישות חברתית וחמלה, חכמי לב, יצירתיים, מזדהים ומבינים לליבם של מדוכאים ומושפלים.

סקירה של המצב הנוכחי.

שר הדתות משיב לתפקידם דיינים שכבר פרשו או הועברו מתפקידם. בתי הדין הרבניים כרגע ריקים כמעט. בבית הדין הגדול ישנם שני דיינים מבוגרים וחולים (ומספר דיינים במינוי זמני) ובבתי הדין המחוזיים חסרים עשרות דיינים.

צל מוטל על דרך המינוי הזה, שהיה ראוי להתברר לאור השמש והביקורת הציבורית ולא במחשכי ההסכמים הקואליציוניים. מלבד זאת, על פי ניסיון העבר, דרך הפסיקה של חלק מהדיינים שמונו אינה מגלה רגישות מתאימה לצד המוחלש.

ישנה קבוצת בעלי כושר דיינות, מכל המגזרים, שעברה ראיונות והליכים שונים וקיבלה ציוני התאמה לדיינות. ישנו עוד מאגר גדול של בעלי כושר דיינות שאינו בקבוצה זו. אם ימונו בעלי הציון הגבוה מקבוצה זו, אפילו לפי המפתח המפלגתי המשוקץ, המצב ישתפר, וזאת מכיוון שמפתח הניקוד היה קרוב לניסבל. ל”כוחותינו” הייתה השפעה ניכרת על הציונים שקיבלו המועמדים, ועל כן יש מועמדים טובים מאד גם בקבוצות החרדיות.

מפתח המינויים

שליש חרדים אשכנזיים,

שליש מקורבי תנועת ש”ס

ושליש דתיים לאומיים.

בקרב הדת”ל יש צורך לבחון גם את נושא המוצא העדתי, כדי שיהיה איזון מסוים.

השורה התחתונה: ככל שימנו יותר מקרב הקבוצה הממוינת כן ייטב.

השר אריה דרעי רוצה לדחות חלק מהמינויים עד שיעלה בידו ליצור מאגר חדש, שבו לא תהיה לנו השפעה מספיקה על הציונים של המועמדים. לכן הוא רוצה למנות כרגע רק 15 דיינים.

הנקודה המכריעה: נראה שהשר בנט מסתפק בהישג של נראות תקשורתית ואינו יורד לעומק הדקויות והחשיבות של הבחירה הנכונה שתשפיע על בתי הדין ועלינו לעשרות שנים קדימה. לכן הוא משתף פעולה עם דרעי כדי להגיע להסכמות שנוחות לדרעי (הוא כנראה מסתפק בעצם זה שישנן הסכמות). יש ללחוץ עליו בכל דרך שיבין את חשיבות העניין. (השרה איילת שקד מבינה, אך לא תתווכח עם השר בנט).

החידוש של השבועות הקודמים הוא מינויו המפתיע של השר שטייניץ לראשות הוועדה למינוי דיינים. אולי, רק אולי, יש סיכוי לשנות את ההתנהלות באופן נחרץ, ולא לערב שיקולים פוליטיים חיצוניים בתהליך מינוי דיינים ראויים מתוך הקבוצה הקיימת. עד שהשיטה תשתנה ותייצג היטב את הציבור, על מקבלי ההחלטות במדינת ישראל לראות נגד עיניהם את כאבן של הנשים מסורבות הגט, העגונות, וסובלים נוספים.

ואולי במסגרת מריבות דרעי ונתניהו בנושאי הגז, יתאפשרו מינויים שאינם לרוחו של דרעי בבתי הדין.

הגיע הזמן שהחלטות הנוגעות לכולנו לא יתקבלו מאחורי גבינו ומעל ראשנו. מיד אחרי סבב המנויים הצפוי, יש לשנות את תהליך מינוי הדיינים בבתי הדין, לשיטה שתבטיח מינוי דיינים שייצגו את הציבור, יהיו מקובלים עליהם, ומוערכים על ידם.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות שלמה הכט

שלמה הכט

רב בפתח תקוה, מנכ”ל ‘בית הלל’ – הנהגה תורנית קשובה.

מעניין מאוד

גל הירש || קמרון מתפטר עקב תוצאות המשאל

בריטניה החליטה במשאל עם להתנתק מן האיחוד האירופי. בהמשך לתוצאה הודיע הבוקר ראש ממשלתה –… המשך לקרוא גל הירש || קמרון מתפטר עקב תוצאות המשאל

כתיבת תגובה