תמונה אחרונה של הגר"ח גריינמן בביעור חמץ האחרון

הגאון הגדול רבי חיים גריינמן נתבקש לישיבה של מעלה

 

תמונה אחרונה של הגר"ח גריינמן בביעור חמץ האחרון
תמונה אחרונה של הגר”ח גריינמן בביעור חמץ האחרון

עולם התורה טרם התאושש מפטירתו של הגאון הגדול הרב שמואל וואזנר ומיתתם בטרם עת של האברכים מרדכי גרבר ויצחק סאמאט זצ”ל ובני ברק ועל עולם התורה נחתה מכה נוספת, התבשרנו הערב על פטירת הגאון הגדול רבי חיים גריינמן זצ”ל שבר על שבר ומכה על מכה. בתוך פחות משבוע נסתלקו לשמיים שני מאורי תורה מאחרוני דור דעה של גדולים ופוסקי הוראה מענקי דורינו.

בשביעי של פסח עוד הספיק הרב להתפלל במניין הקבוע בביתו ומיד לאחר סעודת החג פרש לנוח. נכדו מצא אותו ללא רוח חיים והזמין את כוחות ההצלה שנאלצו לקבוע את מותו. ההשערה שהרב מת מדום לב ובמיתת נשיקה. בן 89 היה במותו. 

מסע ההלוויה יצא מחר יום ראשון בשעה 11 מבית מדרשו שברחוב דבורה הנביאה לבית החיים זכרון מאיר בני ברק

הרב חיים שאול גריינימן (מוכר גם כהגר”ח גריינימן; נולד תרפ”ד, 1924 – נפטר כ”א בניסן תשע”ה, 10 באפריל 2015 היה רב ופוסק הלכה ליטאי. נחשב לאחד מממשיכי דרכו של דודו, החזון איש, ומנהיגה של קהילה בולטת מחוג חזון איש.

הרב נולד בווילנה לרב שמואל גריינימן ולצביה, בתו של הרב שמריהו יוסף קרליץ, רבה של קוסובה, ואחותו של החזון איש – הרב אברהם ישעיהו קרליץ. בשנת תרצ”ה (1935) עלה עם משפחתו לארץ ישראל והיא התיישבה בבני ברק, בה התיישב החזון איש שנתיים לפני כן. למד בישיבת תפארת ציון ולאחר מכן בישיבת לומז’ה בפתח תקווה ובישיבת חברון.

בשנת תש”ז (1947) נישא לחנה דבורה, בתו של הרב ישראל שלום לוריא; חניך ישיבת קלם, ר”מ ומשגיח בישיבת תורת חיים ומו”צ בעדה החרדית. מסדר הקידושין היה הרב איסר זלמן מלצר.

היה מקורב לחזון איש. בספרו הראשון של הרב גריינימן, “כלילא דוורדא”, מופיעות הערותיו של החזון איש, ובספרו הראשון מסדרת “חידושים וביאורים” מופיע בראש הספר מכתב ארוך בנדון הלכתי שכתב לו החזון איש. החזון איש שימש סנדק לבנו הבכור בברית שהתקיימה בירושלים.

במשך השנים ריכז סביבו חוג גדול ההולך בשיטת החזון איש ורואה בו את רבו ומנהיגו. נמנים עם קהילה זו הרבנים אברהם גניחובסקי, דוב לנדו ויהודה בויאר. במשך שנים נמנה הרב גריינימן עם מתפללי בית הכנסת לדרמן, ובשנות ה-80 הקים בסמוך בית מדרש עצמאי. במשך תקופה ארוכה שהה בימות השבוע במושב תפרח ושב לביתו לשבת.
בית מדרשו של הרב חיים גריינמן  זצ”ל בבני ברק.
הרב גריינימן נחשב מומחה לענייני רפואה, והוא מצוי בקשר הדוק עם רופאים בישראל ובחו”ל. לאורך השנים הוא יועץ חינם לפונים אליו בעניינים אלו. נחשב בעיני רבים לבר-סמכא בשאלות הקשורות בנושאי רפואה והלכה, ובין הנועצים בו אלימלך פירר. הוא מייעץ גם בעניינים כלליים ובפרט בענייני חינוך ונושאים כלכליים.

הרב גריינימן היה בעל השפעה על קהילות, ישיבות ומוסדות חינוך בציבור החרדי, ובהם הקהילה החרדית בזכרון יעקב ובתפרח, ישיבת סלבודקה בבני ברק וישיבת “זיכרון מיכאל” בזכרון יעקב, ארגון “ערכים” וסמינר אור החיים בבני ברק לבנות מעדות המזרח ועוד. יזם את הקמת המתיבתות שהיו הבסיס של הישיבות הספרדיות שצמחו בגידול משמעותי בעשורים האחרונים.

הנדבן יעקב הלפרין קבע בצוואתו כי קבוצת תלמידי חכמים יוסמכו לקבוע מה לעשות בהקדשותיו. מאז פטירת הרב יעקב ישראל קנייבסקי נותר הרב גריינימן היחיד מקבוצה זו, ומשכך הוא בעל הסמכות במוסדות ההקדש של הלפרין ובהם בית הקברות שומרי שבת. בשנת תשע”א הורה לפרק אוהל שבנו אלמונים מעל קברו של החזון איש.

בעבר נטל הרב גריינימן חלק משמעותי בהנהגת הציבור הליטאי. בבחירות לעיריית בני ברק שהתקיימו בשנות ה-70 תמך בשמואל וינברג מתנועת פא”י לראשות העיר, וברשימתו של וינברג אף נמנה אחד ממקורבי הרב גריינימן, הרב יצחק כהן. ה”סטייפלער” והרב שך התנגדו בתוקף למהלך והדבר פגע במעמדו.

נפטר בשביעי של פסח תשע”ה בביתו בבני ברק.

משפחתו
לרב גריינימן היה אח תאום – הרב פנחס דוד, וכן עוד שני אחים – הרב שמריהו והרב מאיר גריינימן. אחותו אסתר נישאה לראש ישיבת מיר הרב בנימין ביינוש פינקל. בין גיסיו: הרב אברהם יעקב זלזניק, ראש ישיבת עץ חיים, והרב חיים אהרן טורצ’ין, ראש “ישיבה למצוינים”.

בנו הרב שמואל הוא חתן של הרב מרדכי מן. בן נוסף בולט הוא הרב אברהם ישעיהו, הנחשב לממשיך דרכו של אביו. חתנו הראשון, הרב יוסף חיים בן-דב, הוא ראש ישיבת “זיכרון מיכאל” בזכרון יעקב. חתן אחר, הרב ישראל מנחם הירשפלד, מראשי ישיבת “זיכרון מיכאל”, הוא בנו של פרופ’ שלום הירשפלד ממכון ויצמן. בתו הצעירה נישאה לבנו של הרב מרדכי חברוני, שהיה מראשי ישיבת חברון.

מתלמידיו
הרב יהודה בויאר
הרב אברהם גניחובסקי
הרב יחזקאל ברטלר
הרב יעקב יצחק פרידמן (ראש ישיבת תפרח)
הרב שלום מאיר יונגרמן
ספריו
חידושים וביאורים – סדרת ספרים על מסכתות התלמוד, כולל סדרי זרעים וטהרות.
כלילא דוורדא על הלכות בית הבחירה לרמב”ם – ת.נ.צ.ב.ה – ויקיפדיה.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

בני ברק מחפשת מוצא למצוקת התחבורה, עיר ובליבה פקק

הוצאת כל התחבורה הבינעירונית מרחובות העיר לתחנה מרכזית אחת בצפון בני-ברק ותחנה אחרת בדרך ליציאה… המשך לקרוא בני ברק מחפשת מוצא למצוקת התחבורה, עיר ובליבה פקק

כתיבת תגובה