סחר בבני אדם || האם זנות היא מה שתאחד את הדתיים והפמיניסטיות?

רחוב הירקון בתל אביב
מחיר השתיקה גבוה מידי, מחיר דמים. בתמונה רחוב הירקון בתל אביב.

אליהו גליל | אמש, במוצאי שבת, התכנסו כמה מאות בני אדם בסמוך לבית בושת תל אביבי מוכר שבו התאבדה לפני כמה ימים זונה בשם ג’סיקה. לכאורה עוד זונה אלמונית – ולמעשה, אישה שחייה דעכו לאיטם מתוך סבל נוראי. קרוב לוודאי שהמחאה לא מנעה מאף אדם לבקר בבית הבושת הזה באותו ערב וגם לא תמנע זאת בערבים הבאים, אך הייתה בה הצהרה ברורה וקריאת כיוון:

די לשתיקה ולהעלמת העין! בתי בושת הם מקומות שבהם נעשים פשעים נגד נשים חלשות שאין מי שיגן עליהן.

האישה
מטה למאבק בסחר בנשים וזנות פרסם מודעה!

איני יודע כמה דתיים השתתפו בהפגנה שנקבעה בשעה סבירה אחרי צאת השבת, אך מסתבר שלא היו בה רבים. הציבור שלנו שמרן ויש בנו סלידה מכל דבר שאינו צנוע; זנות נתפסת כדבר שהשתיקה יפה לו ובצדק, שכן התופעה הזו היא כתם שחור על פניה של החברה הישראלית. אך על אף שבדרך כלל נכון שלא לעסוק במכוער ובפגום, כאן מחיר השתיקה גבוה מידי, מחיר דמים. על הזונות אנחנו צריכים לרחם – ולסלוד ממי שסוחר בהן ושוכר אותן.

ההלכה מוקיעה את הזנות ומתנגדת התנגדות נחרצת לצריכתה, אבל אסור שהמבט הדתי יתעכב רק על הפסול שבהפקרות המינית שמגלמת הזנות – אלא ימשיך משם לשאר הבעיות המוסריות החמורות שהזנות מגלה במלוא כיעורן: סחר בבני אדם, אונס במסווה של יחסים בהסכמה, אלימות והתעללות.

מעל לכל עניין הזנות מרחף הדיבר האלוהי “לא תגנוב” במשמעותו המדוייקת: לא תגנוב נפשות! אלו שסוחרים בגופן של נשים ואלו שצורכים אותן עוסקים למעשה בגנבת גופה של הזונה, כמו גם בגנבת נפשה – בביזויה, השפלתה והפיכתה למוצר צריכה חסר זהות, אישיות ובחירה: הפיכתה לגוף בלבד.

כולנו טהורים ונקיים, אך גם בקרב מחננו יש אנשים שהולכים לבתי בושת. לראשם הם חובשים כיפה או כובע ופאות לחייהם עטורות בזקן – אבל זה לא מונע מהם לקחת חלק בפשעים כנגד הנשים שנאלצות להתפרנס מזנות. חלקם אולי אפילו תורמים בעין יפה לבית הכנסת השכונתי שלהם. אכן, המקרה המכאיב של ג’סיקה, שהתאבדה לאחר שהתדרדרה לחיים עגומים של זנות סביב השעון, צריך להיות שעון מעורר לכולנו, כי איחוד כוחות יכול לשנות את הגורל העגום של אותן נשים. תופעת הזנות והסחר בנשים היא הזדמנות נדירה לאיחוד כוחות של מגזרים שבדרך כלל לא משתפים פעולה;

תופעת הזנות בחברה הישראלית יכולה לגרום למפלגות דתיות וחרדיות ולארגוני נשים להקים חזית משותפת למלחמה על נפשן וגופן של הזונות. החמרת הענישה כנגד הסוחרים, הפללת הלקוחות, ובעיקר הגברת האכיפה כנגד כל מי שלוקח חלק בהפיכתה של אישה לזונה, יכולים להביא להקטנת התופעה ולהצלתה של הג’סיקה הבאה.

בני אדם, מה לנו נרדמים?

 

חוצץ

לנושא בהרחבה

כשלוש שעות לאחר שג’, אישה בזנות, התאבדה בתלייה, ביום חמישי האחרון, בחדר בו התגוררה בבית הבושת שברחוב הירקון 98 – חזר המקום לפעול כרגיל. צוות מד”א קבע את מותה של ג’, בת ה-36, גופתה פונתה, נציגי המשטרה יצאו מהזירה, וכעבור כשלוש שעות בלבד, זרם הלקוחות חזר והציף, כמדי יום חמישי, את חדר המדרגות של המבנה בעל החזות המוזנחת. שלוש שעות בלבד חלפו מהאירוע הטראגי, ושום דבר לא הסגיר שאחת העובדות הוותיקות, שבבית הבושת שברחוב הירקון 98, שמה קץ לחייה.

לקריאת הכתבה המלאה בעיתון בארץ – לחצו על הקישור

המטה למאבק בסחר בנשים. לכניסה לאתר המאבק

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות אליהו גליל

אליהו גליל
מורה למדעים, עורך לשוני, רב בקהילת יבנה ומשמש כראש כולל "תורה מציון" בעיר מונטווידאו, אורוגוואי.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה