האלילים כרות יכרתון || אינו מכוון אל הכנסייה אלא אל מציתיה.

מנחם נאבת | אם הייתה כאן יהדות של תוכן היו מבינים ש’האלילים כרות יכרתון’ אינו מכוון אל הכנסייה אלא אל מציתיה. עובדי האלילים המודרניים הם מציתי הכנסייה הפנאטיים שעולמם היהודי הוא עולם טכנוקרטי ופרימיטיבי של דבקות בדמיונות שווא ובמחזות תעתועים שהם קוראים להם בשמות מן המסורת היהודית. כאילו המסורת היהודית הייתה שמות ולא תכנים. הם לא מצליחים לקלוט שרבנים רציניים גם בימינו לא נעשו פחות רגישים לעבודה זרה, אלא שהם מבינים שעבודה זרה איננה נעבדת בימי ראשון בכנסיות אלא היא נעבדת בבמות תג מחיר וברשעותם.

והאלילים כרות יכרתון

מחשבה מסוימת תופסת אותי בעקבות ויכוח שהתקיים שבוע שעבר סביב היוזמה של רבנים מסוימים לאסוף כספים בכדי לשפץ את הכנסייה שהוצתה על ידי אנשים זדוניים בהותירם אחריהם את החותמת “והאלילים כרות יכרתון”.

רבים הזדעזעו מן היוזמה הרבנית הזאת: עלינו להחריב בתי עבודה זרה -אמרו- והם באים ומקימים אותם! היו אלה המתונים בחבורה. משום שהם באמת התנגדו להצתת הכנסייה, משום איבה, משום דרכי שלום ועוד, והיו שגם נימקו, זה לא הזמן, זה לא המקום ולא השעה. (בע”ה כשתוכשר השעה!). המשותף לכל אלה הוא שהם לא רואים כלל משמעות מבחינה דתית והלכתית לתוכן המהותי של עבודה זרה. הם מניחים הנחות יסוד טכניות ולאחר מכן הכל סובב סביב השאלה הטכנית של איבה וחוסר האפשרות הטכנית להחריב עד היסוד את הכנסיות סביבנו.

משום שעלינו לחשוב, האם יהדות ימינו אמורה להיות מוטרדת מקיומן של כנסיות ופולחן נוצרי? האם יהודים אלה חשבו אי פעם על המושג התורני של מאבק באלילות ועבודה זרה, מאבק שהוא כל כולו מאבק נגד תפיסת העולם המיתית הבנויה על שרירותיות של מיתוס, אי צדק, חורבן עולם ושחיתות רוחנית ואתית? האם כנסייה תמימה ונצרות תמימה כמו של ימינו, שגם מבחינה תיאולוגית נעשית יותר ויותר מופשטת, האם היא הבעיה של העם היהודי? טכנוקרטיה תורנית במיטבה. לחשוב שהמאבק של היהדות כיום הוא בכנסייה התמימה הזאת. לחשוב ש’האלילים כרות יכרתון’ זאת כנסייה אנונימית בצפון המקיימת פולחן אבותיה שבידיה.

את המושג ‘עבודה זרה’ לא אמורים ללמוד באופן יבש ומכאני, כאילו היה כאן עניין של הצהרה ושפה. זה זלזול במושג עבודה זרה, היינו – זלזול ביהדות שהתנגדה לה כל כך! את המושגים אלילות ועבודה זרה יש להכניס לתוך הקשר תרבותי והיסטורי רחב. צריך להבין את המוטיבציה הרוחנית של הפגאניות האלילית, את חוסר המוסר שלה, את האנרכיה ואת הזימה הרוחנית שהיוותה צורת החיים שם. קחו לדוגמא ראשון כמו המאירי שכבר בימי הביניים הבחין בהבדל המהותי היסודי שבין דתות ותרבויות זמנו לבין מושג האלילות עליו מדברת התורה. מה עניינן של חברות המושתתות על חוקי צדק, על משפט ועל סדר אנושי, לעבודה זרה, שכל עניינה היה בהרס וחורבן העולם באמצעות מבט רוחני מסורס על ההוויה? צריך להיות טכני, יבש וכל כך לא ענייני בכדי להבין את מאבקה של היהדות כמאבק בנצרות התמימה של ימינו. נצרות השואפת בסך הכל לתיקון עולם בדרכיה שלה, בעזרת המושגים שלה שעוברים עוד ועוד הפשטות.

נעשינו כל כך רגישים להגשמה! הוֹ! לא ראיתי מאבק דומה בקבוצות ברסלביות, חבדיו”ת, במקדשי אדמה ובמאלילי דמויות משלנו. הבעיה היא רק עם הנצרות. אם היו מכירים מעט את הנצרות כיום היו טומנים את ראשם בחול ולא מעיזים לפתוח את הפה. מאבק כזה בנצרות היה אמור להיות מוקדם במאבק שיטתי הרבה יותר בתפיסות יהודיות מסוימות שכל כך רווחות אצלנו. אלא מאי? ישנה טכנוקרטיה והיא תציל אותנו! הם אומרים ישו והם אומרים משה רבינו! יחי ההבדל!

הפכו את היהדות לאנמית כל כך, רזה ומצומקת. יהדות חסרת עניין, יהדות חסרת תוכן, יהדות שאינה אלא מלחמה ילדותית על שמות, מי מאמין באיזה שם. כי אם הייתה כאן יהדות של תוכן היו מבינים ש’האלילים כרות יכרתון’ אינו מכוון אל הכנסייה אלא אל מציתיה. עובדי האלילים המודרניים הם מציתי הכנסייה הפנאטיים שעולמם היהודי הוא עולם טכנוקרטי ופרימיטיבי של דבקות בדמיונות שווא ובמחזות תעתועים שהם קוראים להם בשמות מן המסורת היהודית. כאילו המסורת היהודית הייתה שמות ולא תכנים. הם לא מצליחים לקלוט שרבנים רציניים גם בימינו לא נעשו פחות רגישים לעבודה זרה, אלא שהם מבינים שעבודה זרה איננה נעבדת בימי ראשון בכנסיות אלא היא נעבדת בבמות תג מחיר וברשעותם. ועמי ארצות טכנוקרטיים ש’מעבירים’ את הזנייתה של היהדות לתג מחיר ומצטדקים בכל פה כשמדובר בהם כי בסופו של דבר ‘צריך לשים דברים בפרופורציות’, לפתע מזדעזעים כאשר מדובר בסך הכל על יוזמה ציבורית של תיקון ומחווה כלפי מוסדות נוצריים ציבורים למען השכנת שלום.

ואז הבנתי. הא תליא בהא. מי שמתייחס ליהדות שלו ברצינות של תוכן ומבין את מלחמתה של היהדות בעבודה זרה כעניין של תוכן, של מלחמה בפשע ובאי הצדק, מלחמה ברעיונות ‘הרוחניים’ המסורסים ובאנרכיה וטירוף של שכרות רוחנית ופשע אנושי, יהיה חייב לעשות רוויזיה רצינית ליהדות הטכנית וחסרת התוכן שלו, אבל זה דורש הרבה מאמץ נפשי ואינטלקטואלי. נוח להם לבריות לעבוד עבודה זרה במסווה של יהדות, שמות יהודיים ומילים יהודיות, כך יוכלו לעשות את פעולתה של עבודה זרה כמה שהם יקראו לו ‘מלחמה בעבודה זרה’.

כי מה שיהודי בעיני יהודים רבים היום זה כיבוש איזו גבעה בעלת רגבי אדמה תנכיי”ם, גאוות חרב ונשק, עלייה פרועה להר הבית תוך כדי שירת מוות לערבים, הקרבת קרבנות (פולחן יהודי שהם מאוד דבקים בו ומשחרים לפתחו), פולחן קברים, פולחן עצים ואבנים, פולחני רבנים ודמויות מיתיות, שריפת כנסיות ופולחני שֵׁכָר ‘רוחני’ עסיסי. זאת הסיבה שהם מתפוצצים מזעם בכל פעם שמישהו מדבר על יהדות הבנויה על יראת שמים, דבקות בה’ באמצעות מידות טובות, קיום תורה ומצוות בצורה שקולה ומאוזנת, יהדות של מוסר ושל אנושיות, יהדות של חכמה, שלום ואהבת הזולת. זאת הסיבה שהם ידבקו כל כך במלחמת החורמה שלהם בכנסיות ובנצרות, כי מי יכשיר את פשעיהם אם לא המלחמה שלהם באלילות?

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה