דתיות ללא אלוהים || מקיימים מצוות, ונמנעים מעשיית עבירות, אבל ללא אלוהים.

חזרה בתשובהמנחם נאבת | המושג המקורי של תשובה מדבר על שיבה לה’ – “שובה ישראל עד ה’ אלוהיך כי כשלת בעוונך”. התשובה הזאת איננה חזרה על החטאים, מין סימן שאלה על מה שהיה, גם לא חזרה אל ה’עצמי’, אל מי שאני, כפי שנהוג לומר בסגנון האנתרופוצנטרי הנפוץ בימינו, אלא היא שיבה וחזרה אל ה’.

למעשה, מושג התשובה הנבואי, התורני והיהודי כרוך בעבותות עם קירבה לה’, לא מדובר על חרטה גרידא מעוונות ומחטאים, וקל וחומר לא חרטה פסיבית וקלילה מ’החלטות שגויות’, אלא מדובר בניסיון להתקרב יותר אל ה’. להכניס ממד של קדושה אל החיים. קירבת אלוהים.

הנביאים אינם מבדילים בין קירבת אלוהים לשאלת ההתנהלות בחיים. אין התנהלות ‘ניטרלית’. התנהלות ‘טובה’ של החיים היא חזרה אל ה’, קירבת אלוהים. הרוע מגיע בגלל חוסר קירבה לה’. זאת הסיבה שמושג התשובה הוא ‘אקטיבי’, לא מדובר רק על ה’חרטה’ הפסיבית באופייה, זו שמקוננת על החלטות העבר, אלא מדובר בשינוי מקום, בתזוזה, בתנועה לעבר ה’. הכישלון והעוונות מחייבים אותנו לשוב אל ה’.

אין כאן שני ממדים, זה הוא ממד אחד. החטא והריחוק מה’ הם היינו הך.

כי חיים נכונים הם חיים שיש בהם את מימד הקדושה האלוהית. יש הרבה אנשים דתיים שעל אף דתיותם אלוהים לא נוכח בקרבם, לא קיים בחייהם. הם מקיימים הרבה מצוות, ונמנעים מעשיית עבירות, אבל ללא אלוהים.

קירבת ה’ היא כזו ההופכת את האדם לאישיות אחרת, האישיות הזאת חווה את נוכחותו של ה’ בכל סגנון התנהלותה, ולכן התשובה היא ‘כללית’. היא מתייחסת אל ‘האישיות’ של האדם ואל מצבה, ולא אל חטא ספציפי כזה או אחר. (בוודאי שתיקון החטאים הספציפיים הוא חלק הכרחי מתהליך התשובה, אבל רק התחלה לו, כמו תנאי של התשובה).

זאת לדעתי נקודה הראויה להדגשה. לא מספיק מדגישים אותה:

לשוב בתשובה הרי זה להתקרב לה’ ולהכניס מימד של קדושה לתוך החיים, לא רק לחשוב על החיים, להתחרט, ואז ‘לשוב אל עצמי’, אלא ההיפך, לצאת מעצמי, כדי להתקרב יותר אל ה’.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים
מסובין - חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

אודי הרשלר || על תודעת הגלות באתוס החרדי

לא יודע כמה מכם עוקבים ומצויים בפרטים שכאלו, אבל דברים מאוד דרמטיים מתחוללים בזירת מלחמות… המשך לקרוא אודי הרשלר || על תודעת הגלות באתוס החרדי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מעבר לסרגל הכלים