ד”ר גבריאל חזות || ישראליות חדשה ברוח התורה

tel aviv

בעקבות המאבק הקרוי ‘דת ומדינה’ המאיים להרוס את החברה היהודית

אני מבקש להביע את דעתי:

א. הסטטוס – קוו המפורסם בעת הקמת המדינה אינו יכול להישאר כפתרון של קבע. גם יוזמיו הבינו כי הוא הכרחי באותה עת כדי שנוכל לבנות את המדינה, ולכן כל צד מוכן היה לוותר זמנית, ואני מדגיש זמנית.

ב. הרבנים הטוענים כיום שאין סתירה (וגם המאבק על גוש קטיף להבנתם אינו מצביע על התנגשות בין חוקי המדינה לחוקי התורה), אינם משכנעים בלשון המעטה. יש ויש סתירה.

ג. כמעט כל יהודי אורתודוכסי שואף במעמקי ליבו למדינה אידיאלית ברוח התורה (=ההלכה). כולם מבינים כי אנו נמצאים בעיצומו של המאבק על זהותה היהודית של המדינה.

ד. הנוסחה המקרבת ביותר בין שני הצדדים היא זו של הרב קוק זצ”ל, היוצרת זהות בין דת ולאום. נקרא לפתרון הזה ‘ישראליות חדשה ברוח התורה’.

ה. כדי שיהודי אורתודוכסי ירגיש שלם לגמרי עם הוראות החוק והממשל הישראלי הוא חייב למצוא תימוכין לכך בעולם ההלכה. כדי שזה יקרה צריכים להתקיים תנאים לא קלים כמו : מקור סמכות אחד, מוסדות הכרעה שיפוטיים מקובלים, קבלת התיזה של הרב קוק, ועוד.

ו. בטווח הנראה לעין ובכוחותינו בלבד זה לא נראה כי זה עומד להתרחש. המרחק בין הצדדים לא נסגר עם הזמן, אולם הזמן מהווה פיתרון אמיתי כל עוד שני הצדדים מכבדים את הסטטוס-קוו ואת השיטה הדמוקרטית.

ז. אם אכן יכבדו כולם את שני העקרונות הללו, נראה כי הפתרון ימצא בהכרעה שמיימית או דמוקרטית. על פי הנתונים המצביעים על מגמה, הכוח הקרוי דתי נמצא בעלייה מתמדת. ולכן כל עוד הצדדים יכבדו את השיטה הדמוקרטית המציאות תווצר מאליה.

ח. הסכנה הפוטנציאלית הינה מן המיעוט שיראה עצמו מקופח, ויטען שזו אינה דרכה של דמוקרטיה כפי שהשמאל טוען היום כלפי הימין. זו הבעיה המרכזית, ולכן המסקנה הינה כי צריך לחזק את הדמוקרטיה כדי שבסוף התהליך תקבל המדינה את צביונה הישראלי המחודש שלא יהא בסתירה לעולם ההלכה.

ט. כן, ברור לי כי רבים יגיבו ויגידו שזה ‘חלומות באספמיא’. אדרבה אשמח לשמוע על פתרון טוב יותר.

י. גם אני מסכים כי אנו רחוקים מהתגשמות התוכנית הזו, אולם לטעמי היא מתארת את המציאות באופן ריאלי, נותנת תקווה לעתיד ומצביעה על הכוון הכללי.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

פתחנו את שנת 2018 בידיעה והבנה כי יותר קרוב לוודאי שזוהי הולכת להיות שנת בחירות… המשך לקרוא ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

כתיבת תגובה