דעות: ‏סטארט-דוס || חרדים עושים סטארטאפ.

מאיר דהן לדעתי, אחוז ניכר מהמגזר החרדי (רוב ניכר מהספרדים, וחלק גדול מהאשכנזים) יכול לחיות בשלום עם המכשירים ה”משוקצים” מבלי לפגוע באורח החיים החרדי. המאמצים הראשונים כבר נפוצים בכל מקום, מכל המגזרים.

חרדים הייטקיסטים
חרדים הייטקיסטים זה כבר מציאות

השוק החרדי הולך להיות שוק ענק בנוגע לקניות ומכירות ברשת. מי שלא רואה את זה מפספס פוטנציאל עצום.
השוק הזה מאופיין בסף הכניסה הנמוך מצד אחד ליזמים (לא ממש צריך להביא חדשנות גדולה או איזה משהו שמשנה את העולם, פשוט להביא ערך אמיתי ללקוחות. כלומר מחיר, אספקה, ושירות מהיר וקל.
גם הפרסום וההמלצות מפה לאוזן בקהילה יביאו לחסכון עצום בעלויות פרסום ושיווק.

בנוסף, רמת החדירה והשימוש של מכשירי הקצה כמו טאבלטים ומכשירים חכמים הולכת ועולה – הציבור החרדי החדש מודע למה שקורה מסביבו, “פת במלח תאכל ומים במשורה תשתה” זה יפה. אבל אנשים רוצים קצת יותר. ואין שום איסור או פסול בזה.

לדעתי, אחוז ניכר מהמגזר החרדי (רוב ניכר מהספרדים, וחלק גדול מהאשכנזים) יכול לחיות בשלום עם המכשירים ה”משוקצים” מבלי לפגוע באורח החיים החרדי. המאמצים הראשונים כבר נפוצים בכל מקום, מכל המגזרים.
נכון, יש חלקים מסוימים בציבור הזה שלא ישתתפו בכך, ויש כאלה שיזעקו גוועלד, אבל בסופו של יום – אדם מעיז חשוב שהוא מחליט לעצמו.

הימים שבהם רבנים גדולי עולם, מהשרידים אשר ה’ קורא בשמם, אלה שישבו בארבע אמות קבעו עובדות של אסור ומותר, בבחינת “זאת חוקת הקהילה” כבר לא ישובו. פשוט אין הרבה גדולי עולם כאלה בימינו.

ולכן הרכבת יצאה מהתחנה. אמנם אין תחליף לדעת תורה בנושאי הלכה. אבל לא בטוח שכל אחד ילך לשאול את הרב אם מותר לו להשתמש בסמארטפון או טבאבלט… והאם מותר לו לבצע קניה און ליין… ואם מותר לו להכניס לבית טאבלט עם שיעורי ליבה לילדים – חשבון ואנגלית למשל, כשהמורים והמורות מהמגזר מצולמים בוידאו, ונגישים וזמינים מכל מקום ובכל עת.

לדעתי, עשר שנים מהיום הציבור החרדי יהיה בטופ של מבחני המיצב בזכות היכולת ללמוד את העיקר ולזנוח את הטפל (במאמר מוסגר אומר שאני מאמין שכל לימודי המקצועות של היסטוריה וספרות ועשרות מקצועות אחרים בחינוך הממלכתי ממילא לא נותנים ערך אמיתי, כשכל המידע מצוי ונמצא לכל דיכפין. לצערנו משרד החינוך הכבול בעבוטות ארגוני המורים – הממשיכים ללמד את זה רק בשביל לשמור על מערכת מקולקלת של בתי ספר שכל תפקידם לדאוג לעשרות אלפי מורים לתעסוקה, ולשמר את המצב של משכורות ועבודה).

יחד עם זאת, יזמים נבונים מהמגזר ומחוצה לו – שישכילו לעשות את זה בצורה חכמה, שלא מאפשרת לקלקולים כאלה ואחרים להפריע, יצליחו לקבוע את דרך המלך.

ואני מקווה ורוצה להיות אחד כזה.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה