דמוקרטיה || זכות יתר המוענקת לחכמים בלבד.

דמוקרטיה פרבלגיה של חכמים
קח על עצמך התחייבות מוסרית לא לפגוע

יוסי ברק | בכל יום אנו יושבים על כיסא המשפט. כלומר, נכון שמרביתנו לא לוקחים חלק בהכרעות גורליות בסכסוכים שבין גופים רבי-עצמה. אבל, כולנו עוסקים על כל צעד ושעל בקבלת החלטות כיצד נתייחס לבני האדם שסביבנו. והמאזניים מיטלטלים והולכים, כף חובה וכף זכות.
וכבר בא על זה הציווי (ויקרא יט, טו): “בצדק תשפוט עמיתך”, אבל לפעמים, ככל שמבקש האדם לשפוט את עמיתו בצדק, הוא מתקשה לעגן אמות המידה ראויות למשפט הצדק.

הקריטריון החשוב ביותר הוא הבנה ראויה של מקומו של הנשפט, וכמו שהורה הלל הזקן (אבות פ”ב מ”ד) “אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו”. והמקום איננו רק טריטוריה אלא מכלול ההקשרים התרבותיים והמנטליים של הנידון. וכי כיצד ניתן לחרוץ דין בלי להבין את נקודת המבט, ומכלול הנסיבות שהביאו לידי דין.

דברים אלו ככל שהינם פשוטים למתבונן קבלו התייחסויות רבות מדברי חז”ל, באחד מהם נאמר (סנהדרין יז, א) “אין מושיבין בסנהדרין אלא… יודעים בשבעים לשון כדי שלא תהיה סנהדרין שומעת מפי המתורגמן”. הסנהדרין אינם זקוקים ללימודי שפות בשביל להבין את טענותיהם של בעלי הדין, המתורגמן בהחלט עונה על הצורך הזה. אבל הסנהדרין נדרשים להיות בקיאים בלשונות עדי להבין את כל מה שמתחבא מאחורי הלשון, את האינטונציות וההטעמות של השפה. וגם את ההקשרים הרחבים יותר של תרבות ומוסכמות חברתיות, רק בהתייחס לכל זה ניתן לקבוע דין צדק לאמתו.

בהקשר זה החובה להציב דיינים בכל עיר ובכל שבט מקבלת משנה חשיבות, כל בית דין מכיר את הנורמות, את מערכות המושגים הרווחות בסביבה המקומית [העיר] או החברתית [השבט], והוא כשיר לדון בהתייחס לטענות מתוך הבנת הרקע הרחב של בעלי הדין.

כמה מצער לראות ‘דיינים’ ו’שופטים’ – משוללים כל הבנה על מקומו של הנידון עליו הם חורצים דין בקלות ובחוסר הבנה מינימלי של תדר החיים המניע את הנאשם. כמה קל לקבל החלטות, לגבש עמדות, ולהדביק סטיגמות כשאין היכרות עם השפה הפנימית ועם ההגיונות שמניעים את עולמו של העמית העומד למשפט.
וכמה קשה, למי שמבין, קשוב וערני לצלילי שפות אחרות לבטא אמירה חותכת על האחר.

אבל בעולם שבו אנו חיים מרובים אותם שאינם יודעים כלל את השפה ואת המקום של החבר, השכן, העמית. לפעמים אפילו את שפתם שלהם הם אינם מבינים באשר לימדו את לשונם לגלגל מטבעות לשון, ללא אחידות, ללא רצף, רק סתם מכל הבא ליד, כי בלעגי שפה ובלשון אחרת ידברו אל העם הזה (ישעיהו כח, יא).

לפעמים אותם עילגים מקבלים החלטות שהם בבחינת דיני נפשות לציבורים שלמים, בלי דעת את המצוקה, את הכאב, את המורכבות את הקרע. בזחיחות הדעת הם מטים את המאזניים לימין ולשמאל, קובעים גורלות בלא דעת, במרמה. וכי מה הפלא כי “לא אבו שמוע” (ישעיהו שם).

וכי שכחו אותם שופטים כי: “כל המעמיד דיין שאינו הגון כאילו נטע אשרה בישראל” (סנהדרין ז, ב), שהדיין שאינו מבין את מקומו של הציבור שאת גורלו הוא חורץ במחי קולמוס הוא בעצם פונה לאלוהים אחרים, מכפיף את עצמו לכלים של כוחנות, של דמיון, של טעות. במקום להתייצב ביראה מול האמת – המציאות.

עלינו לשנן בקפידה את דיני מינוי הדיינים, להפנים את התכונות הנדרשות ממי שרוצה לחוות דעה על האחר, לא כל שכן אם לדיבורו יש השפעה על עיצוב תודעתם של אחרים, לדעת את מקומו של האחר גם אם הוא נדמה לנו כשגוי, רק מתוך כך אפשר לכונן דיאלוג שבו “דינו לבוקר, משפט” (ירמיהו כא, יב) – אם ברור לך הדין כבוקר אמרהו, ואם לאו אל תאמרהו (סנהדרין ז, ב).

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי

מסובין – מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה