די לעוני || אם מישהו מסוגל לעשות את זה, למה שזה לא יהיה אתה?

קופת העיר בני ברק
מעגל העוני במשפחה כמעט בלתי ניתן לפריצה. כדי לצאת מהעוני צריך להרוויח יותר כסף

אביחי אלקובי | העיסוק הזה בעוני, לאורך זמן, גרם לי לשאול שאלות ויצר תובנות רבות.
כל יום אני רואה משפחות רבות, לפעמים בבתים ריקים לחלוטין, בחרפת רעב, הורים שלא מצליחים להאכיל את ילדיהם, ילדים שאין להם מושג מהי ארוחת צהריים נורמלית, שלא לדבר על חוגים או פינוקים.
והבטן מתכווצת, כי אין באמת פתרון קסם.

אין פתרון ואין תקווה לאבא שלא מצליח להרוויח יותר מ-5,000 שקלים.
אין פתרון להורי ילדים קטנים שהצהרון עולה להם כמו כל השכר החודשי.
השורש נמצא הרבה יותר עמוק וכדי להגיע אליו צריך לחפור קצת לעומק:

מדד העוני במדינה הקטנה שלנו מאובחן במספר אמצעים. המספרים והסטטיסטיקות מוכרים לנו אבל את המציאות העגומה אנחנו רואים כל יום.

אנשים מגיעים לפת רעב, מלקטים מזון בפחי אשפה, ילדים בתת תזונה, בלי צעצוע אחד להעשיר את הדמיון, שלא לדבר על ארוחות חמות מסודרות.

מעגל העוני במשפחה כמעט בלתי ניתן לפריצה. כדי לצאת מהעוני צריך להרוויח יותר כסף, זה אומר לעבוד קשה יותר את אותן שעות, לא לראות את הילדים וברוב המקרים לשלם עבור מי שמטפל בילדים בזמן שאתה עובד.

מסקנה? זה לא ממש נקרא לשבור את מעגל העוני הפרטי משפחתי שלך.

זו עדיין רק עבדות, פשוט בתנאים הרבה יותר גרועים.

בשביל לשבור את מעגל העוני צריך להרוויח יותר כסף.
אז אם לא לעבוד יותר שעות, להרוויח יותר כסף עבור אותן שעות עבודה. אבל כדי להגיע לשם צריך להתקדם בעבודה – יעד כמעט בלתי אפשרי כשמדובר בעבודות “פשוטות” בהן ממילא מרוויחים שכר מינימום) או להחליף מקום עבודה, כאשר גם בדרך זו הקפיצה בשכר לא תהיה גדולה משמעותית, אם בכלל.

אם קודמת מ-29 ש”ח לשעה לאחמ”ש ב-30 ש”ח לשעה, עשית שדרוג פיננסי חודשי כולל של 182 ש”ח. עוד 5 מוצרים במקרר או חצי סל מזון.

אם כן מה הפתרון? קפיצת מדרגה משמעותית, לדרג גבוה יותר של השכלה.
אבל כידוע השכלה עולה כסף, שמחזיר אותנו שוב למעגל העוני. אבא או אמא שעסוקים בהישרדות לא יכולים גם אם הם ממש רוצים, לפרק מתקציב המשפחה שכר לימוד. אם באורח פלא הם הצליחו לשים בצד כמה אלפים בודדים קרוב לוודאי שיוציאו אותם על בר מצווה לילד, סגירת מינוס או סתם חוב שפתאום נחת עליהם משום מקום. ולכן אם אין כסף להשכלה – לא תהיה יציאה מהמעגל.

בדיוק במקום הזה עלתה המחשבה: למה שחינוך מקצועי (מה שנקרא מקצועות תעודה) יעלה כל כך הרבה כסף?
הנה עוד מחשבה: ואם היינו יכולים להציע מקצועות תעודה בחינם?

ועכשיו המעשה: אנחנו ביחד, הולכים להקים מכללה חברתית ללימודי תעודה, שכל מה שצריך להוכיח מי שמעוניין ללמוד בה הוא העובדה הבסיסית: הוא מרוויח את השכר הממוצע במשק, או פחות, או לא עובד.
על הנחות הבסיס האלו אני עובד מספר חודשים כדי לבנות תכנית להקמת מכללה שבה ילמדו כ-50 מקצועות תעודה, בכל הערים הגדולות בארץ.

אחרי הלימודים תוצע השמה לאותם בוגרים. בחינם כמובן.
במהלך הלימודים ילוו את הסטודנטים גם בתהליך של אימון בכלכלת המשפחה, אימון אישי, סדנאות יציאה מהמינוס, הכנת קורות חיים, הכנה לראיון עבודה ועוד. כי תהליך מורכב דורש עבודה יסודית. לא פלסטר זמני.

למי זה טוב?
לתלמידים בתור התחלה: זה יעניק אופק, גאווה עצמית ותחושת ביטחון. הם יוכלו לעזור לעצמם באמת, במקום להיות נטל על החברה.
זה טוב למעסיקים שיקבלו עובד מעט יותר זול אבל מאד מסור ומחויב. (אף עובד שהוא אבא לילדים למשל, שצריך לשים אוכל על השולחן, לא יעז להחליט לא להגיע לעבודה בבוקר סתם כי לא מתחשק לו)
זה טוב למשק – שיקבל יותר הכנסות ממיסים. כשיש יותר הכנסה עולה הצריכה. אנשים קונים יותר, המדינה מרוויחה יותר. ככה זה עובד במאקרו.

רעיון מגניב? יופי. בואו נפשט אותו עכשיו למשימות:

צריך לבנות בתור התחלה צוותי חשיבה, כדי למפות את כלל המשימות שעומדות בפנינו לרבעון הקרוב:

1. צוות הקמה (ימנה לפחות עורך דין אחד ויהיה אחראי על טיפול ברישום העמותה, מינוי רו”ח, מינוי עו”ד, מינוי וועדות העמותה, רישום וניהול חברי העמותה, כתיבת תקנון העמותה, כתיבת תקנון המכללה, ניסיון לאתר פעילות קיימת של מכללה למסירה אם הדבר אפשרי)
2. צוות אקדמי (בחירת מסלולי לימוד בהם תתמקד העמותה בשנה הראשונה, איתור וגיוס מרצים, בניית מערכי הדרכה אחידים לפי שיעורים במבנה אחיד, הכנת מערכי הדרכה להפצה, בחירת מסלולי לימוד למרצים וביצוע התאמה ביניהם, הגדרת תנאי סף לכל מסלול לימוד ובניית תכנים)
3. צוות אדמיניסטרציה (טיפול בטפסי העמותה, טפסי סטודנטים, טפסי מרצים ונוכחות, חוזי מרצה, טפסי רישום סטודנטים, הפקת פנקסי קבלות, תעודות משלוח וניירת אחרת, בניית היררכיית הארגון ומערך הדיווח, בניית תקציב והגדרת תקציב הפעילות)
4. צוות מיתוג (יתמקד במיתוג המכללה ע”י בניית לוגו וזהות תאגידית, בניית דף עסקי בפייסבוק, בניית אתר אינטרנט, הפקת ניירת עמותה, כרטיסי ביקור, מעטפות וכו’, הפקת מודעות גיוס מרצים, מודעות גיוס סטודנטים, מודעות מניפסט לרשויות מקומיות, בניית מודעות עיתון לתפוצה ארצית, עיצוב והפקת רולאפים לכל קמפוס, עיצוב והפקת ניירת לגיוס תרומות, עיצוב תבנית תעודות גמר, הצוות יכיל לפחות כותב תוכן שיווקי אחד)
5. צוות גיוס סטודנטים (יתמקד בגיוס סטודנטים ע”י פנייה למחלקות הרווחה, פנייה לגופי סיוע ועמותות אחרות להצעת השרות לנזקקים, הפצת מודעות גיוס סטודנטים בפייסבוק ובמדיה נוספת, מודעות על לוחות מודעות ובילבורדים, כאשר יעדי הגיוס לשנה הראשונה יעמדו על 2,000 סטודנטים)
6. צוות קמפוסים ורשויות (יטפל באיתור קמפוסים ומקומות לימוד ברשויות מקומיות שונות במרכז ובפריפריה, חלוקה בין מרצים לפי אזורי רישום ומועדי לימוד, הגדרת פנייה מרוכזת לרשויות מקומיות וטיפול בכל הניירת המשלימה, מיפוי של כיתות לימוד והגדרת צרכים ועזרים טכניים כמו מיקרופון אישי, מקרן וכו’, מינוי מנהלי קמפוסים ויועצי רישום בכל קמפוס)
7. צוות גיוס כספים (יתמקד בגיוס תרומות ותורמים למיזם, יכיל לפחות מנהלת חשבונות אחת או רו”ח, יבצע פניה לגופי מימון כמו מפעל הפיס, רשויות המדינה, גופי מימון וקרנות סיוע פילנטרופיות, קרנות לתרומות מחו”ל, תורמים פרטיים וכו’. אחראי על כתיבה והפצה של התכנים לגיוס תרומות)
8. צוות בקרת תהליך (אחריות על ניהול תהליך תקינה, ניהול המידע בארגון, ניהול תהליכי הארגון וניתוח כשלים בהפעלת התהליך, פעולה מתקנת ופעולה מונעת, ניהול מערך התיעוד ומערך האיכות בעמותה ובמכללה)
9. צוות תקשוב (יעסוק בהגדרת צרכי המחשוב של המכללה בדגש על ייצור סביבת ענן לטובת כניסת מרצים וכניסת סטודנטים, ניהול מעקב רישום ממוחשב של נוכחות, הקמה וניהול הקורסים והקמפוסים, תיעוד המידע האקדמי, בניית מערך לימוד מרחוק וגיבוי מרחוק – המערכת כבר פעילה…, בניית אתר אינטרנט לצורך הפצת התכנים, ביצוע רישום ועוד)
10. צוות השמה ובוגרים (אחראי על הקמת מערך השמה לבוגרים, בניית מאגר מעסיקים ויצירת קשר עם מעסיקים פוטנציאליים, יצירת קשר עם משרדי השמה וחברות השמה אחרות לצורך שיתוף משאבים, יצירת שיתופי פעולה עם גופים רשמיים של המדינה לצורך קידום השמת בוגרים באמצעות לשכות התעסוקה בכל עיר, בניית מערך רשת הבוגרים שתסייע באיתור תעסוקה ובפתרון וסיוע בבעיות שונות ע”י בוגרים של המכללה)

מה ילמדו במכללה? השלמת בגרויות ובעיקר לימודי תעודה כמו מזכירות רפואית, מזכירות משפטית, תיווך ושיווק נדל”ן, הנהלת חשבונות, יעוץ מס, טכנאות מחשבים ועוד מגוון רחב ביותר של מקצועות ליבה, שהמשותף לכולם – לא מרוויחים בהם שכר מינימום.
ככה נשנה את מפת העוני בעוד שנים בודדות.

נראה לכם מופרע מספיק? אני מתחייב שלא להרפות מזה עד שנעמוד ביעד!

נכון. גם אותי לימדו שזה התפקיד של הממשלה, אבל היכן שהממשלה פועלת מעט מידי ולפעמים מאוחר מידי, הכוח של הרשת החברתית ושל האנשים גדול ומהיר שבעתיים. אנחנו לא צריכים וועדות ואנחנו לא צריכים דיונים אינסופיים כדי להרים את זה. רק רצון אמיתי לעשות שינוי מהותי כאן, כי זה מה שיש ואף אחד אחר לא יעשה זאת עבורנו.

למה אני עושה את זה?

בשביל הילדים שלי. כי חייב להיות כאן יותר טוב ואין, באמת אין לנו ארץ אחרת. חובה עלינו להשאיר עבורם עולם טוב יותר משקיבלנו אנחנו.

וגם כי אני רוצה לחשוב שאם אני הייתי במצוקה כזו, מישהו היה מושיט לי יד ומרים אותי, עד שאוכל ללכת בעצמי ובהמשך גם לעזור לאחרים.

אז מה אני צריך מכם? בשלב הזה שתפיצו את הפוסט הזה לכל מי שאתם מכירים. כדי שיהיה הד חזק וברור וכדי שכל מי שחושב שאין כאן עתיד יקבל טיפה תקווה, כי באמת יש. (ובלי פוליטיקה בבקשה)

שנית – שלחו לי הודעה פרטית שאתם בעניין ותזומנו ליום סיעור מוחות וצוותי חשיבה. אנחנו זקוקים לכל ראש שיודע לחשוב ולתכנן תהליכים.
יש כבר כמה עשרות חברים קרובים בגרעין מצומצם אבל אנחנו זקוקים לכולכם, כדי לבנות צבא חזק מאנשים טובים, המאוחדים סביב הרעיון של לעשות טוב.

השיעור הראשון בקמפוס הראשון יחל עוד בשנת 2015. תרשמו לעצמכם.
בעוד מספר ימים יפורסם האיבנט אליו תוכלו להירשם כאן, בקבוצה.

מכירים משפחה שתשמח ללמוד ולקבל הכשרה מקצועית חינם? שלחו אותם אלינו, ללימוד תעודה, השמה לעבודה וליווי פיננסי משפחתי בהמשך. חינם.
אם יש ברשותכם כיתה או אולם שיכולים לאכלס אחת לשבוע לארבע שעות, קורס כלשהו, מאד נשמח לשמוע, לקבל שימוש וגם לתת קרדיט בהתאם.
יודעים לעמוד ולהרצות בפני אנשים? בעלי ניסיון כלשהו בהדרכה? בואו להרצות אצלנו באחד מעשרות קורסים המוצעים ללקוחותינו. (בדיוק כך. לקוחותינו!)
צאו מאזור הנוחות ובואו לעשות משהו למען הסביבה ולמען החברה שאתם חלק ממנה. התרגלנו לחיות על קלישאות, לצחוק מהן, אבל עבור מי שצריך, לקבל סיוע – זו ממש לא קלישאה. אלה החיים שלהם ועד עכשיו היה נגיד, לא משהו. אז בואו לעשות איתנו משהו גדול באמת. מהלב. באהבה.
אל תעשו טובה, רק בואו לעשות טוב.

בלינק הבא תוכלו לבצע רישום מוקדם ואנו נפנה אליכם לאחר שניערך לכנס השקה ראשון…
http://213.239.216.166:8123/

רשימת הקורסים המלאה תפורסם בקרוב.
כל הפעילות הזו היא בהתנדבות, במסגרת עמותה המוקמת בימים אלו.

כל חיי, כשאמרו לי שמשהו לא יצליח, שהפרויקט גדול מידי וכדאי בכלל לרדת מהרעיון, התעקשתי ונלחמתי ותמיד הגעתי לנקודת הסיום. אבל כאן הרעיון הוא גדול מכולנו. הוא למען כולנו וכולנו יכולים ביחד להגשים אותו.
בילדותי, כשהייתי צריך להתמודד עם אתגר או קושי, אמא שלי נהגה לומר משפט מנטרה: “אם מישהו מסוגל לעשות את זה, למה שזה לא יהיה אתה?” התפיסה הזו מלווה אותי עשרות שנים מאז.

אז אם מישהו יכול לעשות את הדבר הענק הזה – למה שזה לא יהיה אנחנו? סמל ההבעה ‏‎smile‎‏

גם נר קטן שדולק בחושך – מפיץ א

הכותב – אביחי אלקובי, גר בפתח תקווה, בן 40 נשוי ואבא לשלושה נסיכים.

במקצועי אני מעולם המחשבים וההיי-טק במקור, בשנים האחרונות משפטן, מנהל ובעלים של חברה העוסקת בתמ”א 38 באינטנסיביות, עד כאן היסטוריה.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים

מסובין – חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

אודי הרשלר || על תודעת הגלות באתוס החרדי

לא יודע כמה מכם עוקבים ומצויים בפרטים שכאלו, אבל דברים מאוד דרמטיים מתחוללים בזירת מלחמות… המשך לקרוא אודי הרשלר || על תודעת הגלות באתוס החרדי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *