דוד רוזנטל || קלה על כלכלה

diamond

שאלתי לפני יומיים בדף הפייסבוק – חי”ש – חרדים ישראלים מהי כלכלה, והתקבלו תשובות שונות. חלק קרובות מאד להגדרה המדוייקת, והרבה מאד סבבו סביבה (אין כמעט תשובות שאפשר לסווג כשגויות לחלוטין, אלא רק כחלקיות). יש חשיבות גדולה בהבנה של נושא זה, בגלל שממנו מסתעפות סוגיות המעוררות אמוציות רבות, ובהיעדר הבנת הבסיס המסקנות המתקבלות הן בלתי רציונליות.

ובכן, כלכלה היא: חקר המשאבים הנתונים במחסור, והשימושים החלופיים בהם.

אל תיבהלו, כבר נרחיב.

שמעו סיפור: תארו לעצמכם אתם ישנים במקום קר מאד, ולכם שמיכה קצרה. כעת אתם מתלבטים בין החלופות, האם לכסות את הרגלים ולסבול קור בידיים, או למשוך את השמיכה ולכסות את הידיים ושהרגליים יקפאו. זוהי סוגיה כלכלית. יש לכם משאב מוגבל, ואתם צריכים לכלכל צעדיכם בין החלופות השונות. אם למשל השמיכה גדולה ומספיקה לזה ולזה, אזי הבעיה הכלכלית נעלמת.

ובמציאות, אויר איננו מוצר כלכלי, יש לכם אותו בכל מקום. לעומת זאת, אם אתם בצוללת או בחלל, ויש לכם מלאי אוויר מוגבל, אזי הוא הופך למוצר כלכלי ותצטרכו לשקול איזה שימוש תרצו לעשות בו. למשל, האם להדליק נר ולהתחמם ממנו, מה שיכריח אתכם לקצר זמן שהות, או לסבול את הקור כדי ליהנות קצת יותר זמן מהמיקום הלא שגרתי.

כל משאב שאיננו חופשי הוא מוגבל, ויש לו מגוון של שימושים אפשריים אשר אתם צריכים להחליט איזה מהם יביא לכם את מקסימום התועלת.

דוגמה לבעיה כלכלית: יש לכם מסיבה בקרחת יער עם 40 חברים רעבים, במרכז הקרחת יש בור גדול שאדם יכול ליפול בו, וברשותכם שק תפוחי אדמה ושק חול. לכם שתי משימות: להאכיל את כל החברים, ולכסות את הבור המסוכן. בפניכם שתי חלופות לכיסוי הבור: באמצעות שק החול או באמצעות שק תפוחי האדמה. זוהי סוגיה כלכלית פשוטה מאד, ברור שלא כדאי לכם לכסות את הבור באמצעות תפוחי האדמה, כי אז החברים ישארו רעבים, אלא עדיף לחלק את התפוחים ואת הבור המסוכן לכסות באמצעות שק החול.

דוגמה נוספת לבעיה כלכלית: יש לכם שעה פנויה באמצע היום, כעת אתם מתלבטים מה לעשות בזמן הזה, האם לשתות קפה עם חברים, לקרוא ספר, או להרים טלפון לסבתא. הזמן הוא משאב מוגבל, וכעת עליכם למצוא את החלופה שתביא לכם את מירב התועלת.

ודוגמה קצת יותר מציאותית: יש לכם משכורת מסויימת, וממנה אתם צריכים לשלם שכר דירה, לרכוש מזון, לשלם חוגים לילדים, ולקנות פיצה. לפעמים אין מספיק בשביל הכל יחדיו, ואז צריך להחליט מה לקצץ, ואיך לחסוך. יש לכם מספר חלופות אפשרויות, ואתם צריכים לבחור את מה שמיטבי עבורכם.

ובמבט למקרו: יש במשק מלאי מוגבל של חלב, לחלב יש מספר רב של שימושים חלופיים אפשריים. אפשר להפוך את כל החלב לגבינה צהובה, ואז יחסר קוטג’, גלידות ושוקו. זה יהיה גן עדן לחובבי גבינה צהובה ופיצה, אבל יפגעו צרכני הגלידות, הגבינות הלבנות וכו’. אפשר לחלק את החלב שווה בשווה בין יצרני המוצרים השונים, זה אולי נראה צודק, אבל לא בהכרח כולם זקוקים לכמות שווה. בדיוק אותה דילמה יש למפיקי הנפט, את הנפט אפשר לנתב כולו לייצרני מוצרי הפלסטיק, ואפשר להפוך את כולו לדלק מטוסים. או לחלק אותו בין צרכני הסולר, הדלק, הפלסטיק וכו’. אלה שאלות כלכליות העומדות כל יום בפני אנשי עסקים וכלכלנים.

לא רק מוצרים, גם אנשי מקצוע הם משאב מוגבל. מתכנתים מספרם מוגבל, רופאים מספרם מוגבל, אינטסטלטורים מספרם מוגבל, וגם שוטפי רצפות מספרם מוגבל. אם אתם נצרכים לשירות של אחד מאנשי מקצוע אלה, אתם תעשו שיקול דעת זהיר איך לקבל מקסימום תועלת מהשימוש במשאב המוגבל הזה.

אז איך אפשר באמת לדעת איך לעשות שימוש נבון ביותר במלאי הנפט שלנו, כך שיספיק לכל הצרכים הנגזרים ממנו? איך נדע מה הנוסחה הנכונה ביותר לחלק את החלב בין יצרני הגלידות, הגבינות, הקוטג’ והשוקו? איך נדע לבחור ולנתב את אנשי המקצוע, ואיך ידעו אנשים צעירים איזה מקצוע הכי כדאי להם לעסוק? כאן זו כבר בעיה של מידע, ויש לה פתרון יוצא דופן בפשטותו המורכבת. ועל כך בפעם הבאה.

ובינתיים, שאלה למחשבה:

מים ויהלום. שניהם משאב במחסור. מים הוא משאב נצרך מאד לחיים של בני אדם, ובלעדיו לא יתכן קיום. יהלום לבן הוא מוצר חסר תועלת ומשמש לנוי, לא ימות אדם אחד מהיעדרו. אם כך, איך יתכן שהמים מחירם זול כל כך, בעוד יהלום מחירו יקר כל כך?

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”.

עדיף שהחרדים לא יתגייסו פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”. צפו בסרטון… המשך לקרוא פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”.

כתיבת תגובה