גבריאל חזות || מהו תפקידו של הרב בימינו.

מהו רב

מהו תפקידו של הרב בימינו? יש להבחין בין שני תפקידים (בתפקוד הרב) הדורשים ‘כישורים’ שונים 

א – מקור מידע מוסמך להלכה, לאמונה, למחשבת ישראל, לפרשנות , ועוד.

ב – דוגמה ומופת. משרה השראה רוחנית בהתנהלותו היום יומית, בבריחתו מן הכבוד, ביצירת קשרים אישיים, במוסריותו הגבוהה, בהיותו גשר לכל יהודי, בפתיחת ביתו לכל מי שצריך זאת……ועוד ועוד…(הערה: ועוד ועוד ועוד. זה רק מגביר את הבעיה. אם הרב בונה את התפקיד שלו זו הבעיה. רופא או מהנדס או מחנך אינם בונים את התפקיד שלהם. המערכת מצפה מהם לדבר מסוים כפי שכתבתי ולא למה שהם היו רוצים לראות בתפקיד, וזה אחד מן הקשיים. כל רב ידגיש את הצד שבו הוא חזק. ואם הוא חזק בכדור סל? האם גם זה יעזור לקהילה?)

אם דברי נכונים, הרי שתפקיד הרב כיום, קשה לאין ערוך מכל תקופה שהכרנו בעבר.

רמת הידיעות, זמינות המידע וההכשרה שיש לחברי הקהילה מצמצמת ואף מבטלת במקרים מסוימים את הפער בין הרב לבני קהילתו. ‘ראש ישיבה’ צריך לדעת יותר מכל היבט מתלמידיו. האם מצב דומה קיים ביחס בין הרבנים לבין חברי קהילותיהם?

באשר לתפקיד השני, הוא מתהווה ומתגשם רק לאחר ניסיון רב, ואפשרי רק בגיל מאוחר יחסית, שהרי כאן לא מספיק הצהרות, צריך להראות קבלות. מה עוד, שאופי החיים הקהילתיים של ימינו אינם מצביעים על הרב ככתובת לרוב הדברים שהוזכרו לעיל.

מה גם שישנם הבדלים בין תפקידים רבניים שונים. רב עיר זה לא רב קהילה ורב קהילה זה לא ראש כולל

מסקנותי 

א. רב הוא התפקיד הקשה עלי אדמות.

ב. יש לחייב רבנים בהשכלה מאוד רחבה, עמוקה ומתמשכת כדי שיוכלו לשמש כתובת ל’השגת מידע’ מצאן מרעיתם. 10 – 8 שנות ישיבה אינן מספיקות.

ג. לחדש את ‘מוסד הסמיכה’ כדי שהתואר יצא מן הזילות שבו הוא מצוי כיום.

ד. לחלק את התואר בצמצום וכפונקציה של הצרכים ולא כפרס על לימוד.

המצב הנוכחי כיום למרות  כל הקושי והאתגר שבתפקיד ישנם רבנים רבים שעושים את עבודתם במסירות ובנאמנות וממש מוסרים את נפשם על שליחותם. ולא הכל שלילי

אולם עדיין אנחנו צרכים לעמוד על כך שישנו הבדל מהותי בין רבנים שונים, וזה באופן ודאי.

אולם הפוסט הזה נועד כדי להדגיש את ההכרח בשני אלמנטים המחוייבים בכל רב באשר הוא. אני עפר לרגלי הרבנים שעושים את עבודתם כראוי ואיני מדבר עליהם. אדרבא, לא הכל שלילי אני בא לחזק על ידי כך שאני מציג לרב מה מצפים ממנו, מצד צאן מרעיתו. “אל יהי הדבר קל בעיניך”. לסיכום ישנם תפקידים שלא זוכים לרפלקציה כזו.

כך נראה לעניות דעתי.

צילום אילוסטרציה קרדיט: Heimishe Freimi‎.‏

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים

מסובין – חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

הרב חיים קארו || כפרה, מספיק !

הרב חיים קארו, שוחט מוסמך, יוצא נגד מנהג שחיטת עופות ל”פדיון כפרות” וקורא לכולנו להרוויח… המשך לקרוא הרב חיים קארו || כפרה, מספיק !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *