בצלאל כהן || מפלגה חרדית חדשה תקום השאלה רק מתי

מפלגה

בשנים האחרונות מתגברים הקולות בציבור החרדי של מאוכזבי המפלגות החרדיות, של אלו הסבורים שהנציגים החרדים של ש”ס, אגודת ישראל ודגל התורה, אינם דואגים לדברים החשובים עבורם, ולעתים אף עושים את ההפך מהנדרש עבור טובת הקהילה החרדית.

בצלאל כהן בטור מהפכני קורא להקמת מפלגה חרדית לבלתי מייצגים

למרות זאת, רובם ככולם ממשיכים להצביע בבחירות למפלגות אלו מחוסר ברירה, שכן למרות האכזבה מהמפלגות החרדיות אינם רואים את המפלגות האחרות ראויות לייצג אותם לא מבחינת דאגה לצרכיהם ובעיקר בשל עמדתם השונה בענייני דת ומדינה.

הניסיון של תנועת פא”י להציג אלטרנטיבה בבחירות המוניציפליות בדמות מפלגת “טוב” שהבטיחה לייצג את החרדים העובדים נכשל כישלון חרוץ, וגם מפלגת “עם שלם” של הרב חיים אמסלם ו”יחד” של אלי ישי שהתמודדו לכנסת לא הצליחו.

נראה שיש כאן שתי בעיות מרכזיות: חוסר הגדרה משותף ואחוז החסימה.

הבעיה של אחוז החסימה נוגעת לבחירות לכנסת, אולם כמובן שגם בבחירות המוניציפליות צריך להגיע למסה קריטית שתספיק לבחירת נציג.

הבעיה של ההגדרה המשותפת נראית לי גדולה יותר, שכן לא די בהגדרה נגטיבית של חוסר שביעות רצון מהמפלגות החרדיות ויש צורך למצוא מכנה משותף פוזיטיבי וזו להבנתי משימה קשה. ההגדרות חרדי עובד / חרדי חדש / חרדי מודרני / חרד”ק / חישניק / מעמד ביניים חרדי ועוד, אינן יכולות לחבר אליהן ציבור גדול.

בעקבות הדיונים הרבים על הסדרה של אמנון לוי, הגעתי לרעיון שאולי יכול לחבר את כל האנשים הללו. נראה לי שאפשר להגדיר את המכנה המשותף שלהם כ”בלתי מייצגים”, כלומר אנשים שאינם תואמים אחד לאחד לסטראוטיפ החרדי הקלסי. נראה לי שלמרות הניסוח זוהי הגדרה פוזיטיבית ולא נגטיבית

נראה לי שזו עשויה להיות המפלגה החרדית הגדולה ביותר.

מעניין לגלות שכבר הייתה בעבר תנועה כזו שנקראה “בלתי מפלגתיים”

https://he.wikipedia.org/…/%D7%94%D7%91%D7%9C%D7%AA%D7%99_%…

אולי גם נוכל לאמץ את הסיסמה הקליטה של הנשים החרדיות

“לא מייצגים, לא מיוצגים”.

 

תמונת אילוסטרציה קרדיט: Heimishe Freimi‎‏

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

משה פריגן || מה ריגש אותי בנאום של סגן הנשיא מייק פנס

כמו ישראלים רבים צפיתי היום במליאה המיוחדת בה נאם סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס.… המשך לקרוא משה פריגן || מה ריגש אותי בנאום של סגן הנשיא מייק פנס

כתיבת תגובה