בצלאל כהן || מי יעיר את החרדים מתרדמתם?

Hare

באחד ממשליו המפורסמים של איזופוס (היה ממשיל משלים יווני), הוא מספר על תחרות ריצה שנערכה בין הארנב לצב, הארנב שהיה בטוח בניצחונו נשכב באמצע הדרך לישון ובינתיים הצב המשיך להלך לאיטו בהתמדה, כשהתעורר הארנב כבר הגיע הצב לסוף המסלול.

המשל הנפלא הזה, ממחיש עבורי את תחושותיי בנוגע לקהילה החרדית והציונות הדתית בהיבט התורני. הקהילה החרדית בישראל התברכה מתחילת דרכה בכוחות תורניים גדולים, שהקימו את עולם הישיבות ואת עולם הדיינות והרבנות בישראל מהמסד ועד הטפחות, בעוד שהציונות הדתית נזקקה לאורך שנים לרבנים גדולי תורה ומחנכים שגדלו בעולם הישיבות החרדי.

הקהילה החרדית הצליחה לגדול להתפתח ולהתבצר בפני סכנות החילוניות המודרנה ההשכלה והציונות, בעוד שהציונות הדתית איבדה במשך עשרות שנים את מיטב בניה ובנותיה שנטשו את דרכה לטובת החילוניות או החרדיות.

והנה כשאני מתבונן כיום על הקהילה החרדית, אני מתקשה לזהות בה כוחות רעננים ויצירתיים גם בהיבט התורני והרוחני, למרות שבתי המדרש מלאים בעשרות אלפי לומדי תורה ותלמידי חכמים גדולים, בעוד שבציונות הדתית ניתן להבחין בכוחות יוצרים בתחום התורני והרוחני, למרות שמספר לומדי התורה ותלמידי החכמים בציבור זה קטן בהרבה מעולם הישיבות החרדי.

מהתבוננות בקהילה החרדית, נדמה שהבעיה הגדולה ביותר היא תחושת הוודאות בצדקת הדרך בעקבות ההצלחה המדהימה בהקמת עולם התורה וביצורו, שגרמה לחרדיות ללכת לישון ולהמשיך באותן זמירות מלפני עשרות שנים ובאמירה תמידית “זאת התורה לא תהא מוחלפת”,

לעומת זאת הציונות הדתית שחשה כל הזמן תחושת כישלון מסוימת, לא הרפתה מעולם מהחיפוש אחרי דרכים חדשות להתמודדות עם אתגרי השעה התורניים והרוחניים, וכך למרות שהיא עדיין נדרשת להתמודד בכל שעה עם אתגרים רבים, יש בה כוחות נפלאים של חדשנות ויצירה תורנית ודתית.

מי יעיר את החרדים מתרדמתם?

אמרו עליו על רבן יוחנן בן זכאי שלא הניח מקרא ומשנה גמרא הלכות ואגדות דקדוקי תורה ודקדוקי סופרים קלים וחמורים וגזרות שוות תקופות וגימטריאות שיחת מלאכי השרת ושיחת שדים ושיחת דקלים משלות כובסין משלות שועלים דבר גדול ודבר קטן דבר גדול מעשה מרכבה דבר קטן הויות דאביי ורבא. (סוכה כח,א)

ללמדך, שניתן ללמוד לקח גם ממשלי שועלים…

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

בדוק גם את זה

החרדיות המזרחית || הפוטנציאל העיקרי לישיבות תיכוניות חרדיות

 לראשונה סקר שנעשה ע”י חברת “אסקריא” שהתבצע בקרב 320 משיבים מהקהילה החרדית, ובו ממצאים מעניינים… המשך לקרוא החרדיות המזרחית || הפוטנציאל העיקרי לישיבות תיכוניות חרדיות

כתיבת תגובה