בצלאל כהן || האם ניתן לכפות על נער לימוד תורה בישיבה

ישיבת חכמי לב

רציתי לשתף אתכם בתובנה שהיתה לי בשנים האחרונות, בעקבות הקמת ישיבת “חכמי לב”. ההנחה הרווחת במחננו היא שנער שהתחנך כראוי, שהתברך בכישרון טוב, איננו סובל מלקויות למידה ובעיות התנהגות או מהפרעות קשב וריכוז, אמור ללמוד גמרא מבוקר עד ערב. ואם נטענת טענה על ילד מסוים שאיננו מתאים ללימוד גמרא מבוקר עד ערב, עלינו להסיק שהא סובל מבעיה כלשהי.

אני טוען שזוהי תפיסה שגויה לחלוטין, שכן לימוד תחום דעת אחד מבוקר עד ערב הוא בבחינת דבר פלא. האם שמעתם מימיכם על נער מצטיין במתמטיקה/ אנגלית / היסטוריה / פיזיקה / מחשבים / אזרחות, שילמד בגיל 14 במוסד לימודים שלומדים בו את אותו מקצוע שבו הוא מצטיין מבוקר עד ערב? התשובה היא בוודאי שלילית, וללא ספק כל נער שיציעו לו מוסד כזה ידחה את ההצעה על הסף.

מהו אם כן הרעיון במודל של “ישיבה קטנה”, ובמה שונה לימוד גמרא מכל תחומי הדעת, מעבר לעניין של “קדושת התורה”?

התשובה היא שדווקא יש דוגמאות ממסגרות הכשרה של נערים מבוקר עד ערב, בתחומים שהם דרך חיים כדוגמת מוזיקה / ספורט / אמנות וכיו”ב, שם נוכל לראות אפילו ילדים צעירים בעלי כישרון מיוחד ומשיכה לתחום, שיעסקו בו מבוקר עד ערב.

אמור מעתה, אין הצדקה לישיבה קטנה עבור מרבית הנערים שהגמרא היא עבורם “תחום דעת”, אלא רק לאותו מיעוט שעבורם לימוד גמרא זו “דרך חיים” אלו שנפשם חשקה בתורה והם שוחים בים התלמוד.

האם כל נער אמור להיות כזה? האם כל מי שקיבל חינוך טוב, התברך בכישרון טוב, ואיננו סובל מבעיות התנהגות או לקויות למידה או מבעיות קשב וריכוז, אמור גם למצוא בלימוד גמרא “דרך חיים”?

אני סבור שהתשובה שלילית ואשמח להרחיב ולבסס את תשובתי זו.

אנקדוטה תלמודית נוספת להבהרת העניין

“אהבת עולם בית ישראל עמך אהבת, תורה ומצוות חוקים ומשפטים אותנו לימדת, על כן ה’ אלוקינו בשכבנו ובקומנו נשיח בחוקיך ונשמח בדברי תורתך ובמצוותיך לעולם ועד, כי הם חיינו ואורך ימינו ובהם נהגה יומם ולילה.”

חשבתי כעת שניתן לפרש כך את הברכה בתפילת ערבית.

הברכה פותחת בלימוד תורה ואז … מספיק לשוח בה בשכיבה ובקימה שזו “קריאת שמע” שחרית וערבית כמו שנאמר במסכת נדרים, רק לאחר הלימוד כשמגיעים ל”שמחה” אז הוגים בתורה יומם ולילה.

שימו לב שהציווי “ודיברת בם בשכבך ובקומך” נאמר לכל ישראל, בעוד ש”והגית בו יומם ולילה” נאמר באופן אישי ליהושע בן נון.

 

בתמונה: “לכל נער יש זכות ללמוד תורה בשמחה” תלמידי הישיבה התיכונית חרדית “חכמי לב”

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

בדוק גם את זה

החרדיות המזרחית || הפוטנציאל העיקרי לישיבות תיכוניות חרדיות

 לראשונה סקר שנעשה ע”י חברת “אסקריא” שהתבצע בקרב 320 משיבים מהקהילה החרדית, ובו ממצאים מעניינים… המשך לקרוא החרדיות המזרחית || הפוטנציאל העיקרי לישיבות תיכוניות חרדיות

כתיבת תגובה