בצלאל כהן || בשום אופן לא מוכן להיות השעיר לעזאזל התורן ובצדק

בצלאלללל

בימים האחרונים הפך המאבק נגד ישיבת “חכמי לב” למאבק אישי בי, המאבק מתמקד כעת ברעיונותיי, בתכניותיי, בדיבוריי, במאמריי ובהרצאותיי. כמובן שמרבית אלו שחלוקים עלי סבורים שהמאבק כנגדי מוצדק, אולם גם בין אלו שסבורים שהצדק אתי במרבית הדברים, סבורים שהתנהלותי איננה משרתת את מטרותיי אלא פוגעת בהם.

אני מבקש להציג בפניכם שני הסברים שונים להתנהלותי.

1. במהלך 13 השנים האחרונות פעלתי רבות בשני מישורים:

במישור הרעיוני: עסקתי רבות בלמידה של המציאות בתחומים שונים, חקירה, ניתוח, פיתוח רעיונות, ניסוחם, כתיבתם, פרסומם והפצתם. הדבר המרכזי שהיה חשוב לי בתחום זה הוא לעגן את רעיונותיי מבחינה תורנית ומבחינה יישומית.

במישור המעשי: נטלתי חלק משמעותי ביזום והובלת תכניות בתחום התעסוקה, הלימודים האקדמיים, הגיוס לצה”ל, חקר החברה החרדית ובשנים האחרונות הקמת הישיבה התיכונית “חכמי לב”.

בהתבוננותי על הדברים, חשתי שבתחום המעשי יש לי שותפים רבים, שיכולים לעשות את הדברים טוב ממני.

אולם בתחום הרעיוני ראיתי שיש לי ערך מוסף ייחודי, שלא מצאתי בו אנשים רבים.

כפי שאני רואה את המציאות כיום, חשוב לי הרבה יותר לפעול במישור הרעיוני, מפני שהצורך בו גדול עשרות מונים, ובלעדיו להערכתי שום מהלך משמעותי ככל שיהיה לא יצליח להתמודד עם היקף הבעיות.

לכן כל הצעה להימנע מלהביע את הרעיונות לטובת ישיבת “חכמי לב” איננו בא בחשבון,

אני מוכן להעביר את ישיבת “חכמי לב” לאחרים ולהמשיך בהפצת רעיונותיי.

למעשה, אני גם חושב שהישיבה איננה מפסידה מהמאבק הציבורי, ובמידה מסוימת היא מרוויחה ממנו.

2. כבר לפני הקמת הישיבה ידעתי שדמותי ומעמדי עלולים להיות לרועץ בשל ההתנגדות לי ולדרכי, אבל לשמחתי הצלחתי למרות הכל להקים את הישיבה עם נערים איכותיים. המאבקים נגדי התחילו עם פתיחת הישיבה, ללא שום התגרות מצידי. העליהם התקשורתי הציבורי הפומבי התחיל לפני שנתיים פלוס, כשעיריית ירושלים ייעדה לנו מנ”דים בשכונת רמות א’, את המאבק הובילו עסקנים משכונת רמות שהחתימו את כל (כמעט) רבני השכונה כנגד הישיבה. השלב הבא התרחש בתחילת שנה זו, כשהעירייה הקצתה לנו קרקע בשכונת רמת אשכול שיועדה לאוכלוסיה החילונית, והפעם היו אלו עסקנים שכונתיים ברמת אשכול שגררו לעניין את ר’ דוד כהן. את הרעיון של רמת שלמה העלו אנשי ראש העיר בהסכמת הנציגות החרדית, כשאני מצידי לא ביקשתי כלל שכונה חרדית.

העליהום האחרון הווא בסך הכל תחרות של אנשי “יתד נאמן” ואנשי “הפלס” מי קנאי יותר מחברו, והם מצאו בי שעיר לעזאזל למלחמותיהם, כשעסקני רמת שלמה שופכים שמן למדורה. לשייך את המלחמות הללו להתגרות מכוונת מצידי, זה נראה לי לא נכון לחלוטין.

נכון אמנם שלאחרונה הייתה לישיבה חשיפה תקשורתית גבוהה (בעיקר הראיון ב”ישראל היום”), שהיא עצמה נועדה להפעיל לחץ על הנהלת העירייה למצוא לנו פתרון פיזי, לאחר שנה בתנאים בלתי אפשריים.

כל הדברים הללו נועדו להסביר את פעולותיי עד כה, אולם מכאן והילך לאחר שהוכרזה מלחמה, אני סבור שאין מנוס מהתייצבות ברורה של ציבור שאומר למנהיגות החרדית הרבנית והציבורית שהוא דורש מענה רציני לשאלות הרוחניות והגשמיות שעומדות בפניו,

לא עוד ססמאות והפחדות והשתקות. השאלות הללו אינן כפירה, ולא התרסה, ולא עקמומיות, הן שאלות רציניות מבחינה תורנית ומעשית.

 

***

הם יושבים בכורסה בבית, בלי בוס על הראש, מוכרים בכל העולם ומייצרים הכנסה של אלפי דולרים בחודש “המליונרים החרדים” אל תאמינו לנו, הירשמו ובידקו איך הם הצליחו: לחצו על הרשמה

***

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה