בצלאל כהן || איך תקראו למה שקורה לחרדים אם לא משבר

היימישייר

הרבה פעמים נשמעים ביטויים כמו “החברה החרדית תקרוס”, “יהיה פיצוץ”, “החרדיות תתפרק”, ומנגד נשמעים קולות הפוכים “כבר עשרות שנים אומרים זאת ועולם כמנהגו נוהג”, “איימו עלינו בקריסה ושום דבר לא קרה”.

אינני יודע בבירור איך נראית קריסה או פיצוץ או התפרקות של קהילה בהיבט הכלכלי והחברתי, אבל אינני בטוח שמה שאנחנו רואים לנגד עינינו כיום איננו זכאי להגדרה הזו.

ניקח לדוגמה את המחלוקת הליטאית המפלגת קהילות, ישיבות, משפחות, חברויות ועוד, כשלמתבונן מהצד קשה להבין מה יש לנו כאן. האם הציבור התפלג לשני מחנות בגלל מלחמת ירושה בפוניבז’, או בשל ויכוחים על סעיפים בחוק הגיוס, או אולי רק בעקבות פיטורים של עורך “יתד נאמן”? אני סבור שכל התשובות נכונות ואף אחת לא נכונה, שורשו של הקרע במשבר עמוק שמתחולל בהיבט הכלכלי והחברתי, והמחלוקת הזו היא רק דרך של כל צד לתעל את השבר לאזור הנוחות.

כך גם בנוגע למגוון רחב של מהלכים כנגד האינטרנט והאקדמיה,

אני סבור ששורש הדברים איננו שם. הדור הצעיר מחפש דרך אחרת מהדרך ללא מוצא שהדור המבוגר הוביל אליו, והדבר היה קורה גם ללא אינטרנט או לימודים אקדמיים, אבל במקום להבין את הבעיה ולתקן אותה, אין כמו להאשים את האמצעים שמשמשים את הדור הצעיר במהלכיו העצמאיים.

המציאות הכלכלית של עשרות אלפי משפחות חרדיות קשה מאוד, בשל שיעורי תעסוקה נמוכים, העסקה לא הוגנת וילודה גבוהה, אבל האשמה נופלת על כתפי ממשלת נתניהו עם לפיד ובנט שקיצצה כמה שקלים באיזושהי קצבה. אלפי זוגות צעירים אינם יכולים לקנות דירה, מפני שהסכום שייעדו לכך ההורים אינו מספיק, וגם את אותו סכום ההורים לא מצליחים להביא, אבל האשמה תיפול על כתפי הגורמים הפוליטיים שלא פתרו את “מצוקת הדיור”, והתקווה תהיה בפרויקטים שהינם בגדר חלומות באספמיא.

אני פוגש כיום דור צעיר של נערים בני 15 ששואלים את הוריהם שאלות קשות ונוקבות על עתידם הכלכלי והתעסוקתי, וההורים אינם יודעים להשיב דבר. הנערים הללו מבקשים ללמוד לבגרויות, להתגייס לצה”ל ולהשתלב בעבודה,

והדור המבוגר איננו יודע מהיכן הגיעו הדברים, וכמובן שניתן להאשים כאן גם את האינטרנט וגם את “החרדים החדשים”. אבל התופעה מתרחבת בכל המקומות, גם בקהילות סגורות ושמרניות ביותר.

אם מה שאנחנו רואים איננו “משבר”, אזי אין לי שמץ של מושג כיצד אמור להיראות “משבר”.

חשוב לי לציין שהמילה “משבר” מציינת גם לידה של דבר חדש, אישה יולדת נקראת

“יושבת על המשבר”.

קרדיט צילום אילוסטרציה: Heimishe Freimi

לכתבת ההמשך  כנסו – >>

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

משה פריגן || מה ריגש אותי בנאום של סגן הנשיא מייק פנס

כמו ישראלים רבים צפיתי היום במליאה המיוחדת בה נאם סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס.… המשך לקרוא משה פריגן || מה ריגש אותי בנאום של סגן הנשיא מייק פנס

כתיבת תגובה