משמים שולחים לו מניעה לטווח ארוך – אשפוז, כלא, גירושים, פשיטת רגל

בהעלותך || אין קיצורי דרך מימה שתתעלם יהפוך להיות העתיד שלך.

משמים שולחים לך מניעות לטווח ארוך – אשפוז, כלא, גירושים, פשיטת רגל
משמים שולחים לו מניעה לטווח ארוך – אשפוז, כלא, גירושים, פשיטת רגל …”הֶעָנָן”

אהרון זאב שצמן תובנות חדשות בעקבות פרשת “בְּהַעֲלֹתְךָ” | מהו הקשר הסיבתי בין מסע חיינו הפרטי, לבין הֶעָנָן אשר כִּסָּה את הַמִּשְׁכָּן במדבר? למה יש את כל הצרות ומניעות, אשר מעכבים אותנו מלחיות את חיינו כמו שהיינו רוצים? והאם ישנה דרך ומהי “להתבגר” ללא פיצעי בגרות?

“וּבִמְקוֹם, אֲשֶׁר יִשְׁכָּן שָׁם הֶעָנָן שָׁם יַחֲנוּ, בְּנֵי יִשְׂרָאֵל”
מסעם של ישראל במדבר סיני אל עבר ארץ ישראל – הוא בעצם משל למסע הרוחני האישי שיעשה כל יהודי בחייו הפרטיים, מסע התיקון והרצון של נשמתו לשוב אל מקור האמת, אל המקום הטהור והנקי, אשר ממנו ירדה אל העולם.

“אֱלֹקַי, נְשָׁמָה שֶׁנָּתַתָּ בִּי טְהוֹרָה הִיא, אַתָּה בְרָאתָהּ, אַתָּה יְצַרְתָּהּ, אַתָּה נְפַחְתָּהּ בִּי, וְאַתָּה מְשַׁמְּרָהּ בְּקִרְבִּי, וְאַתָּה עָתִיד לִטְּלָהּ מִמֶּנִּי” (ברכות השחר)
כאשר רוצה האדם לבקש להבין את הסיבה, שלשמה נולד לעולם, עליו לחפש תחילה את החיבור אל נשמתו (הצד הרוחני הטהור שבו), להבין כי יוכל להגיע אל התשובות, רק אם יבחר לנתק עצמו מן השעבוד אל החומר, ולקדש את תאוותיו.
מרגע שיחליט בתוך עצמו, כי הוא אכן חפץ לדעת מהי הדרך אל האמת, כי הוא אכן נכון לצאת אל המסע הרוחני של חייו, עליו לפנות אל הקב”ה ולבקש את עזרתו, להתחנן בפניו, שיאיר את עניו, ויוליכו בדרך האמת.
לאט לאט יתחולל השינוי, והאדם יתחיל לחוש את ההבדל בחייו, יתחיל לחוות חוויות רוחניות חדשות – זהו תחילתו של מסע התיקון – תחילת הגילוי של היעוד האמיתי לחייו.

“כָּל יְמֵי, אֲשֶׁר יִשְׁכֹּן הֶעָנָן עַל הַמִּשְׁכָּן – יַחֲנוּ”
“הֶעָנָן” – אלו הם הקשיים והניסיונות והמניעות שיופיעו לפתע לאדם בחייו – הכוחות, המנסים לעקב אותו במסע התשובה הרוחני, המהווים עבורו את כוח התנגדות. תפקידם של הניסיונות, הצרות, והמניעות לעורר את האדם לתיקון, לגרום לו לעצור להפסיק ולקלקל, לעצור לרגע את המסע, כדי לבחון אם בעצם הוא בסימן התקדמות בחייו, או אולי דוהר אל עבר התהום, שתסיים את חייו.

על דרך המשל ניתן להבין עקרון זה בפשטות מתחום הבריאות – אדם אוכל ללא חשבון מאכלים מזיקים, כגון המבורגרים עתירי שומן, מטוגנים שונים, משקאות מסוכרים או חריפים, ממתקים … הוא אינו מזין את גופו בוויטמינים חיוניים, וצובר עודפי שומן מזיק בכלי הדם – גופו הולך ונהרס, והוא מקצר את חייו במו ידיו.
לבסוף לגוף “נמאס”, והוא מגיב בהתאם, והאדם חווה התקפת לב. חייו מיד נעצרים, הוא מתאשפז, מנותח, ועובר לטיפול תרופתי להמשך חייו – הרופא מסביר לו שמעתה יהיה עליו לשנות קיצונית את הרגלי התזונה, אם ברצונו להמשיך ולחיות.
מה בעצם קרה לאדם זה מבחינה חומרית – הוא דהר אל התהום, ולפני שנהייה מאוחר מדי, הגוף החומרי עצר אותו, והכריח אותו לשנות את הרגליו, לגבור על תאוותיו, ולעשות תיקון – כדי להמשיך ולחיות, אדם זה חייב לבחור לחזור בתשובה קולינארית.

כך בעצם מתנהלים גם התהליכים הרוחניים במהלך חייו של האדם. כשם שתכנן הקב”ה את הגוף החומרי, כך שיכול לעצור את האדם מלהמשיך ולקלקל אותו, כך גם תכנן את הנשמה הרוחנית. כאשר אדם חי חיי הפקרות רוחניים, אינו עוצר כדי לחקור את ייעודו, לשאול את עצמו לאיזו תכלית הוא בא לעולם, עסוק כל חייו במרדף אחר תאוות, וריגושים זולים (אוכל, נשים, כסף, כבוד, בילויים, חופשות, סרטים ….), הוא בעצם דוהר אל עבר תהום רוחנית. כדי להציל אותו מעצמו, שלא יגיע אל עולם האמת ריק משכר, וכדי שלא תעמוד שם נשמתו, בבית דין של מעלה, מבוישת – ללא מצוות, ללא חסדים וללא מעשים טובים, שולחים אליו משמים מניעות, קשיים ובעיות, כדי לעצור לו את המסע, להביא אותו לידי התבוננות, שיתעורר, שישאל שאלות ויהרהר בתכליתו – שיעצור את חיי השקר, ויתחיל לחפש בחייו נתיב אל דרך האמת.

כותב רבי נחמן בליקוטי מוהר”ן: “השם יתברך נותן רשות להזמין לו מניעות (להזמין לאדם צרות בחייו), אבל הוא יתברך בעצמו מסתיר את עצמו כביכול בתוך המניעות. ומי שהוא בר דעת, יכול למצוא את השם יתברך בתוך המניעות בעצמן. כי באמת אין שום מניעה בעולם כלל, כי בתקף המניעות בעצמן נסתר השם יתברך, ועל ידי המניעות בעצמן דיקא, יכולין להתקרב להשם יתברך” (ליקוטי מוהר”ן – חלק א – קטו)

דווקא במקום בו קשה לאדם ביותר, איכן שייצרו הרע גובר ומקשה עליו, שם חבויה גם צמיחתו הרוחנית הגדולה ביותר. זו למעשה דרך ההנהגה האלוקית בעולם, וידו המכוונת של הקב”ה. איכן שקשה לאדם ביותר, שם גם טמון התיקון הגדול ביותר של חייו, שם הוא ימצא לבסוף את החיבור האמיתי אל הקב”ה, וזו הדרך היחידה אל נתיב האושר. על כן, לא יעזרו לאדם ניסיונותיו לעקוף את הקשיים, ולמצוא לבעיותיו פתרונות רק בדרך הטבע (רופאים, יועצים, עורכי דין, פסיכולוגים …), אלא עליו לתקן את עצמו תחילה, וכל עוד ולא יתקן, הכאב רק ילך ויגבר.

התיקון היא עזיבת הקלקול, וחיפוש התשובות בדרך התורה. התורה היא ספר ההוראות לחיים טובים שנתן הקב”ה, ברוב חסדיו, לעם ישראל, כדי שיתקנו את עצמם, ויובילו את העולם כולו אל תיקונו.
כדי שידע האדם מה עליו לתקן, עליו לזכור, שאצל הקב”ה הסימנים הם תמיד מידה כנגד מידה, ולכן תמיד הוא ימצא את תיקונו דווקא במקום בו הוא חש את הצרה הגדולה ביותר, במקום בו כוח ההתנגדות הוא הגדול ביותר.
התיקון ממתין לאדם איכן שהוא חש שכביכול שנעשה לו עוול על ידי אחרים, חש שמקפחים אותו, ושאינו מקבל את המגיע לו. כדי להסיר מעליו את המניעות, יהיה עליו להפסיק להאשים את האחרים במצבו, להפסיק לנסות לשנות אותם, אלא להבין שהתיקון הוא רק בשינוי עצמו, ואלו המצערים אותו, הם רק משקפים לו את מצבו, עד שיבחר לתקן. מרגע שישפר את עצמו תחילה, ויעבור לנתינה, מיד ישתפרו היחסים גם עם אלו שציערו אותו (כי רבים השלוחים למקום) – ביחסים עם האישה, עם הבעל, עם הבוס, עם הרשויות, עם החברים, השכנים …
כך גם בכל מצבי החיים בהם האדם חש חסר ולא מסופק, גם שם יש לו תיקון עצמי: חוסר בתאוות, חוסר בכבוד, חסר בפרנסה, חסר בבריאות, בעיות במשפחה …
וכך גם בכל עניין בו הוא חש, שגוברת עליו מידה רעה, אשר הורסת את חייו: מידת הכעס, תאווה, עצלות, גרגרנות, עישון, סמים, אלכוהול, הימורים …

כותב האדמו”ר הזקן: “למה זה ירדו נשמותיהם לעולם הזה… להלחם כל ימיהם עם היצר, ולא יכלו לו, ותהי זאת נחמתם …לשמח לבם בה’, השוכן אתם, בתוך תורתם ועבודתם” (תניא, ליקוטי אמרים, פרק לה)
בפועל הקשיים הללו נוצרו לטובתו של האדם, כדי כשיתעלה מעליהם, ויתגבר על כוח ההתנגדות שמציבים בפניו, כי רק כך יוכל באמת להמשיך ולהתפתח, להתקרב אל הקב”ה ולהיות באמת מלא ומאושר – ההתפתחות הרוחנית היא בדומה להוספת משקולות בחדר הכושר, שרק כאשר גוברים על משקלן ודוחקים אותן בכוח, אז ניתן לפתח טוב יותר את השרירים (מעלים בכוח ההתנגדות כדי להתפתח).
העולם הזה, הוא בעצם סוג של “חדר כושר רוחני”, שיש בו כוח התנגדות גדול לנשמה, אולם כך הוא מאפשר לה להתפתח בו.

“עַל פִּי ה’ יַחֲנוּ, וְעַל פִּי ה’ יִסָּעוּ, אֶת מִשְׁמֶרֶת ה’ שָׁמָרוּ …”
הקב”ה שולח לאדם את ניסיונותיו, בהתאם למעשיו ולדרגה הרוחנית שהשיג, ובהתאם לרצונו להמשיך ולפתח את עולמו הרוחני. היצר הרע השוכן באדם (כוח ההתנגדות הפנימי לקדושה) בנוי כך, שיהיה חזק יותר מכוח הרצון של האדם להתעלות מעל תאוותיו, ועל כן – הדרך היחידה לגבור על היצר הרע, היא לדבוק בנפש האלוקית הפנימית, לבחור ללכת בדרכו של הקב”ה ובהנהגותיו.
זו הכוונה ב “וְעַל פִּי ה’ יִסָּעוּ” – שכדי להצליח במסע החיים בעולם הזה, צריך האדם, לפני הכול, לבחור לנוע בו “עַל פִּי ה'”, ורק כך יצליח להתקדם אל השלב הרוחני הבא בחייו.

“וּבְהַאֲרִיךְ הֶעָנָן עַל הַמִּשְׁכָּן, יָמִים רַבִּים … וְלֹא יִסָּעוּ.”
משך זמן העצירה והמניעה בחייו של האדם, או משך זמן הסבל, תלוי אך ורק באדם עצמו. ללב האדם יש את יכולת הבחירה החופשית, וביכולתו להימשך אחר נפשו הבהמית ותאוות החומר, לא לרצות לתקן, ולגרום בכך לעצמו, כי מסע חייו יתארך, או אפילו ייעצר.
לעתים האדם מתעורר בזמן, מבין את תיקונו מהר, ולעתים הוא מתעקש להמשיך את חייו כרגיל, ולא לתקן, ואז משמים שולחים לו מניעות לטווח ארוך – אשפוז, כלא, גירושים, פשיטת רגל … “הֶעָנָן” יוצר לו ערפול בחייו, והוא אינו יכול להתקדם במסע (“יָמִים רַבִּים … וְלֹא יִסָּעוּ”).

“האדם, מכוח היותו נברא, הוא מוגבל ויש לו מניעות. כשהוא זוכה להגיע לנקודה הפנימית ביותר של עצמו, שהיא נקודת האלוקות השורה בלבו – מתגלה אצלו הרצון האמיתי, ואז – ”אין דבר העומד בפני הרצון”, כי לקב”ה אין מונעים כלל” (בלבבי משכן אבנה – ד, פרק יז)
כאשר בוחר האדם להבין את המסר מתוך הקשיים והצרות בחייו, להתעלות, להתמודד לתקן, יגיע השלב בו יעלה הענן מעל משכנו הפרטי (מעל ליבו), יוסרו המניעות מעליו, ויוכל האדם לשוב ולראות בבהירות את המשך מסלול חייו, ולהתקדם במסע, אל עבר התחנה הרוחנית הבאה.

“וְיֵשׁ אֲשֶׁר יִהְיֶה הֶעָנָן, מֵעֶרֶב עַד בֹּקֶר, וְנַעֲלָה הֶעָנָן בַּבֹּקֶר, וְנָסָעוּ”
מרגע כשימצא בתוך עצמו את כוחות הנפש לתקן את עצמו תחילה, יוותר לאחרים, ייתן מעצמו באהבה, ויגלה גם את מידת ההשפעה בחייו, אז יוכל גם לגבור על הקשיים, ויגלה, לשמחתו, כי בעצם היו צרותיו רק אשליה, ובפועל לא היו אלו קשיים כלל (“כי באמת אין שום מניעה בעולם כלל”), אלא הכול היו רק מניעות זמניות, במטרה לעוררו.
מרגע שמכניע האדם עצמו לקב”ה, גובר על יצרו ובוחר בדרך התורה, מקבל האדם את הכוח להתעלות מעל פחדיו – ואז יכול לשוב ולנוע קדימה, ולהתקדם במסע חייו.

“כי תכלית ירידת הנשמה לזה העולם, הייתה לעשות לבושים לנשמה, והלבוש לכל רמ”ח איבריו ושס”ה גידיו הרוחניים, הם בקיום רמ”ח מצוות עשה ושס”ה לא תעשה, ועל כן אנו אומרים: אשר קידשנו במצוותיו, כי עשיית המצווה תקדש הנשמה, ותלבישה באור חדש, שבאותו הלבוש תתלבש בגן עדן התחתון” (ספר חמדת ימים – חלק ג – מה)

נשמתו של האדם הורדה, שלא ברצונה, אל גוף חומרי, המלא בתאוות ויצרים, והורחקה ממקור האמת ומכס הכבוד. הדרך היחידה לשוב היא על ידי יציאה למסע בגוף החומרי ובעולם של פיתויים חומריים. הנשמה בגוף החומרי צריכה לקדש את החומר, ולא לדרוש אותו לעצמה בתאווה. רק באמצעות הבחירה החופשית, שניתנה לה, יכולה הנשמה לבחור בתיקון ובתשובה, לעמוד בגבורה בניסיונות, ולנצח את הרצון לקבל לעצמו.

“וַיְהִי בִּנְסֹעַ הָאָרֹן, וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה – קוּמָה ה’ וְיָפֻצוּ אֹיְבֶיךָ, וְיָנֻסוּ מְשַׂנְאֶיךָ, מִפָּנֶיךָ”
המסע הרוחני מהותו לגבור על הנפש הבהמית, ולהפוך כל תאווה מכוח משעבד וממכר, למהות חדשה של קדושה – לצקת רוחניות בכל מחשבה, בכל דיבור ובכל מעשה, ולהקדיש בכך לקב”ה כל ייצר ותאווה חומריים.
“וַיְהִי בִּנְסֹעַ” – בעת ההתקדמות במסע התשובה, מתחנה רוחנית אחת לשנייה, כאשר מצייד האדם עצמו באור התורה (“בִּנְסֹעַ הָאָרֹן”), אז אין האויב, היצר הרע, יכול עוד להכשילו (“וְיָפֻצוּ אֹיְבֶיךָ”), והוא כמו נס מפני אור התורה (“וְיָנֻסוּ מְשַׂנְאֶיךָ, מִפָּנֶיךָ”), כמו הצל, הנס מפני האור.

כותב רבי נחמן בליקוטי מוהר”ן: “שכל מי שיש לו יגיעות וטרחות יותר בתחילת ההתקרבות להשם יתברך, דהינו שיש לו מניעות רבות וגדולות, כגון מאביו, ואשתו, וחותנו, או משאר בני אדם, שמונעים ומעכבים אותו מאד, ומניעות מחמת ממון, ושארי מניעות ועיכובים ובלבולים… והוא צריך להתייגע ולטרוח מאד לשברם, כל אלו היגיעות והטרחות שיש לו בתחילת ההתקרבות, הם טובה גדולה להאדם, כי על ידי זה זוכה אחר כך לקבל הרבה קדושה וטהרה …להתקרב להשם יתברך” (ליקוטי מוהר”ן – חלק א – קפ”ה)

התיקון אינו נגמר לעולם. בכל עת שיתקדם האדם במסע ויעלה בקדושה, יחוש כי קשה לו יותר ויותר, וכיצד מנגד לעלייתו מתחזקים בו גם כוחות היצר הרע והמניעות (כמו מטען רוחני המכביד ומקשה להתקדם במסע). עניין זה הוא חלק מהתוכנית האלוקית, והמטרה שישמר בתוך האדם האיזון הפנימי בין הקדושה שבחר להוסיף לעצמו, לבין כוח ההתנגדות.
מנגנון זה מבטיח כי תשמר לאדם הבחירה החופשית, ולכן המשך התקדמותו במסע אל עבר גילויים חדשים, וחוויות רוחניות גבוהות יותר, יהיה תלוי רק ברצונו להמשיך ולגבור שוב ושוב על ההתנגדות הפנימית הזו.

“אלה שיודעים הדרך (שכל יהודי יודע מה נדרש ממנו לקיים), רק שיש מניעות שמעכב בעדם לעשות את הראוי” (מלבי”ם – תהילים פרק כ”ה)
לא ניתן לעשות את המסע ללא הכוונה, ועל כן צריכה הנשמה לצאת אל המסע, ולקחת עמה גם את ספר ההוראות, שנתן לה הבורא – תורת ישראל, אשר שם מצויים כל ההנחיות כיצד לעבור את המסע בשלום, איך להשתמש בחומר בקדושה, ולגבור על האויב שהוא למעשה היצר הרע ותחבולותיו.

רק כך תוכל הנשמה לשוב חזרה לבסוף אל בוראה, ולקבל בכבוד את כל השפע השמור לה בעולם העליון, ורק בדרך זו נוכל כולנו להשלים את יעודנו בעולם הזה, ונזכה כי יתגלה תיכף ומיד משיח צדקנו, ונגיע אל גמר התיקון, ואל הגאולה האמיתית והשלמה, במהרה בימנו ממש.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא… המשך לקרוא פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

כתיבת תגובה