אתה חרדי בסדר || אם כל החרדים היו כמוך הכל היה נראה אחרת…

איך אני דורש שיכירו בי ובצרכים שלי אם אני לא מוכן להכיר בצרכי האחר?
איך אני דורש שיכירו בי ובצרכים שלי אם אני לא מוכן להכיר בצרכי האחר?

כאדם שמשתייך לציבור החרדי, הרגשתי תמיד שקיימת דמוניזציה והסתה נגד הציבור שלי, הקהילה החרדית ספגה כמויות של שנאה בגלל הכללה והבלטה של מקרי קיצון בתקשורת והתחושה שלי תמיד הייתה שלא מבינים אותנו, לא מכירים אותנו, ולא מדברים איתנו מספיק. ברגע של כנות שאלתי את עצמי, האם אני לא חוטא בבורות ובחוסר הבנה של ציבורים אחרים? האם אני מכיר מספיק את האנשים שעליהם אני חלוק? האם התקשורת המגזרית שלי לא חוטאת לפעמים בדמוניזציה ובהכללה של קבוצות שלמות במדינת ישראל?

מאת: בניהו יום טוב, יו”ר תנועת התחברות. מוצ”ש פרשת עקב.

“אתה חרדי בסדר, אם כל החרדים היו כמוך הכל היה נראה אחרת…” זה המשפט ששמעתי הכי הרבה פעמים בחיי! על המשפט הזה אני עונה: “כל החרדים כמוני, אפילו יותר טובים ממני, אתה פשוט לא מכיר אותם!!”

זה לא רק אני, רוב חברי החרדים שמעו את המשפט הזה כל כך הרבה פעמים שהמשפט הזה הפך אצלי לדוגמא של בורות שמובילה תמיד לדמוניזציה של ציבור שלם.

לא רק החילונים חוטאים בזה כלפי החרדים, רוב מצביעי הימין לא ישבו מעולם לשיחה על כוס קפה עם מצביעי שמאל, רוב אנשי ה’אליטה’ האשכנזית לא יצאו להכיר מקרוב את התרבות המזרחית, ולהרבה סטרייטים לא יצא להיפגש עם אנשי הקהילה הגאה, זו אחת הסיבות לכך שהשיח הציבורי הוא מתלהם וחסר רגישות. ההיכרות היחידה עם קהילות מסוימות היא רק דרך התקשורת, התקשורת מתוקף תפקידה מציגה רק את השוליים הפרובוקטיביים שבכל קבוצה, אנשי השוליים מפריחים לאויר אמירות מתסיסות, האמירות יוצרות כותרות, הכותרות מכעיסות את הצד השני וכך נוצר מעגל של שיח אלים, בוטה, וחסר פורפורציות.

בשבוע האחרון היינו עדים לשיח כזה, הכללות, הסתות, התנצלויות, התנערויות, מלחמות בין מחנות וגרוע מכל, פוליטיקאים שמנצלים בציניות אסונות כדי לצבור כח אלקטוראלי.
כשבתווך נמצא ציבור ענק ושפוי שמסרב להיסחף במערבולת השנאה ומנסה לאטום את נפשו מלהכיל כמויות כאלה גדולות של הסתה ושנאה.

מה שכואב במיוחד, זה השתלטות הקיצוניים על השיח הציבורי, כל מי שניסה להרגיע את הרוחות, קיבל קיתונות של בוז וכל מי שבדק אפשרות לייצר שיח, נדחק מהמיינסטרים.

הקיצוניים השתיקו את הקולות השפויים לא מתוך חוסר הסכמה עם דעותיהם, אלא מתוך פחד לאבד את המומנטום התקשורתי, אז הם פירשנו הבהרת עמדות כהתנצלות, וקריאה להידברות ככניעה.

אדם אמיתי שבטוח בצדקת דרכו לא מפחד מלשבת סביב שלחן ולדבר, מי שהשקפתו חזקה לא חושש מהקשבה להשקפת האחר.

המציאות הזו שבה כל צד מתבצר בעמדתו ולא מוכן להקשיב לעמדות של הצד השני לא מאפשרת לנו לבנות חברה מתוקנת, הידברות לא מובילה לוויתור על עקרונות אלא להבנת האחר, ישיבה סביב שלחן אחד לא מביעה הכרה ותמיכה בפעולות של השני אלא הבנה שגם אם אנחנו לא מסכימים זה עם זה, אנו עדיין יכולים להכיל זה את זה.

כאדם שמשתייך לציבור החרדי, הרגשתי תמיד שקיימת דמוניזציה והסתה נגד הציבור שלי, הקהילה החרדית ספגה כמויות של שנאה בגלל הכללה והבלטה של מקרי קיצון בתקשורת והתחושה שלי תמיד הייתה שלא מבינים אותנו, לא מכירים אותנו, ולא מדברים איתנו מספיק.

אבל פעם, ברגע של כנות שאלתי את עצמי, האם אני לא חוטא בבורות ובחוסר הבנה של ציבורים אחרים? האם אני מכיר מספיק את האנשים שעליהם אני חלוק? האם התקשורת המגזרית שלי לא חוטאת לפעמים בדמוניזציה ובהכללה של קבוצות שלמות במדינת ישראל?

איך אני דורש שיכירו בי ובצרכים שלי אם אני לא מוכן להכיר בצרכי האחר? איך אני מצפה שלא יכלילו אותי עם הקיצוניים אם אני תמיד מכליל קבוצות אחרות? הרי זה מכעיס ששופטים אותי לפי סטיגמות, אז איך אני מרשה לעצמי לשפוט אחרים על פי דעה קדומה?

מאז, קיבלתי על עצמי ‘לא לדון את חבריי, עד שאגיע למקומם’, הפכתי לחסיד של שיח, למעריץ של הידברות, התחלתי ללמוד אנשים, להאניש קבוצות, ולעמוד מקרוב אחר המורכבויות של הקהילות השונות.
נסעתי למפגשים, השתתפתי בפאנלים וגם הגעתי להרצות בפני קהלים רבים על הגוונים השונים של החברה החרדית.

במפגשים האלה יצא לי להכיר את הפסיפס המיוחד שמרכיב את עם ישראל, הצלחתי ‘להאניש’ את הקבוצות שהכרתי דרך התקשורת, ויצרתי קשרים טובים עם אנשים שאמנם נראים שונה ממני אבל חיים ממש כמוני.

אחי החרדים, הפסקנו לשרוד, התבססנו. אנו משתלבים יפה בחברה הישראלית והגיע הזמן לזנוח את טרימינולוגית המגננה וההצטדקות ולייצר שיח אמיתי. אנחנו נמצאים בכל מקום, בצבא, באקדמיה, בפוליטיקה ובעסקים, רק מפגשים בין אנשים יכולים לנפץ את הסטריאוטיפים, רק הידברות אמיתית יכולה להשפיע ולשנות את התדמית.
אנחנו חרדים, אנחנו ישראלים, וכמו שאנחנו רוצים שיבינו אותנו מוטלת עלינו האחריות להבין את כולם ולייצר שיח אמיתי עם כל רבדי החברה.

זה לא קשה, זה לא מפחיד, אם אנחנו מאמינים בצדקת דרכנו אין לנו מה לפחד מההשפעה של האחרים, אם אנחנו בטוחים במעשינו, מפגשים כאלה יכולים לעשות רק טוב לנו ולסובבים אותנו כי רק על ידי יצירת שיח והידברות נביא ליצירת חברה בריאה, מבינה ומתוקנת יותר.

תיפגשו, תדונו, תתווכחו, אל תסכימו, אבל תדברו.
כי אם לא תדברו, מישהו אחר ידבר במקומכם וקרוב לוודאי שהוא יעשה את זה פחות טוב מכם!

שבוע טוב, שבוע של אהבת חינם ואחדות ישראל.

קרדיט תמונה לאמן הצילום המוכשר והמיוחד: Ezra Landau

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

אז נסעתי לאומן. אני, ליטאי בן ליטאים, באומן. והרי הרשמים שלי. 1. הרבה אומנ’ים יש,… המשך לקרוא ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

כתיבת תגובה