אסון התרסקות מטוס הנוסעים הרוסי אמש בסיני || תקלה או פיגוע טרור.

airplane

יאיר נבות | מטוס נוסעים מדגם ״איירבוס 321״, בטיסה מספר 9268 של חברת התעופה הרוסית ״מטרוג׳ט״, שהמריא הבוקר בשעה 06:51 משארם אל שייך במצרים לסנט פטרבורג ברוסיה, התרסק ככל הנראה בצפון סיני 70 ק״מ דרומית לאל-עריש. כל 217 נוסעים (כולל ילדים) כולם רוסים למעט 3 אזרחי אוקראינה ו 7 אנשי צוות נהרגו. רובם הגדול של הנוסעים הוא תיירים רוסים ששבו ממצרים. עבודות חילוץ הגופות נמשכת.

זהו אסון התעופה הקשה ביותר בתולדות רוסיה אמרו אמש ברוסיה. בין ההרוגים גם 25 ילדים, וברוסיה היום הורדו הדגלים לחצי התורן, לאחר הכרזת הנשיא פוטין על יום אבל לאומי בעקבות האסון. אם אכן מדובר בתקלה טכנית שהביאה לאסון, הדבר ממחיש שוב את סוגיית בטיחות הטיסה בחברות הרוסיות הקטנות, כמותן יש רבות, ואת הסטנדרטים הנמוכים שלהן. בשנים האחרונות רקורד הבטיחות של חברות תעופה רוסיות מזעזע.

עם התרסקות הייתה אי בהירות בנוגע לנסיבות ההתרסקות.

ראש ממשלת מצרים אישר כי המטוס התרסק בצפון סיני. היעלמותו הפתאומית של המטוס ממסכי הרדאר בשעה 07:14 בבוקר מעלה חשש כבד כי הוא נורה והופל. צריך להזכיר כי בצפון סיני יש פעילות של גורמי דאע״ש, ולאור המבצע הצבאי הרוסי בסוריה ייתכן כי זהו צעד תגמול. ייתכן כמובן שמדובר בתקלה טכנית. צריך להמתין ולראות. ע״פ דיווח רוסי זמן קצר לאחר ההמראה יצר צוות המטוס קשר עם מגדל הפיקוח בנמל התעופה של קהיר וביקש אישור לשנות כיוון ולנחות שם בשל בעיות טכניות. זמן קצר לאחר מכן נותק עמו הקשר.

הנשיא פוטין ונשיא מצרים א-סיסי שוחחו בטלפון ותיאמו פעולות בנוגע לחקירת נסיבות התרסקות מטוס ופעולות חילוץ הגופות.

תמונת מצב – כל 224 נוסעי המטוס שהתרסק בצפון סיני, דרומית לאל-עריש היו אזרחים רוסים, מתוכם 25 ילדים. רשימת הנוסעים המלאה התפרסמה לפני זמן קצר, וקווי חירום נפתחו לטובת קרובי המשפחה של נוסעי המטוס.

נשיא רוסיה וולדימיר פוטין שלח את תנחומיו העמוקים למשפחות הנספים, והורה במקביל על פתיחת חקירה לנסיבות ההתרסקות ולמשרד למצבי חירום לבצע מספר פעולות, בהן שיגורם המיידי של חמישה מטוסים של ״המשרד למצבי חירום״ למצרים,

בעוד ניסיונות החילוץ בשטח נמשכים.

הרשויות ברוסיה גם הודיעו על פתיחת חקירה נגד חברת התעופה המעורבת בהתרסקות תחת הסעיף ״הפרת תקנות הטיסות וההכנה להן״. במקביל חוקרים רוסים פשטו על משרדי חברת התעופה ״מטרוג׳ט״ במוסקבה בחיפוש אחר מסמכים ומידע, כמו גם על משרדי חברת התיירות ״בריסקו״ בסנט פטרבורג, החברה שאירגנה את המסע התיירותי של הנוסעים באמצעות חברת התעופה.

בתקשורת הרוסית דווח כי טייס המטוס היה מנוסה, וכי הוא ביקש ממגדל הפיקוח באל-עריש אישור לשינוי כיוון ונחיתת חירום באל-עריש, וזמן קצר לאחר מכן ניתק עמו הקשר. מדובר במטוס הנמצא בשירות מ 1997, זמן סביר למטוסים מהדגם שלו.

ברוסיה גוברת ההערכה כי סיבת ההתרסקות היא תקלה טכנית ולא פעולת טרור. ואם אכן מדובר בתקלה טכנית הרי שיהיה זה עוד אסון אווירי בו מעורבת חברת תעופה רוסית. הרקורד הבטיחותי של חברות התעופה הרוסיות רע מאוד, משלל סיבות.

בנמל התעופה בסנט פטרבורג, יעדו של המטוס, מתאספים קרובי משפחה של נוסעי המטוס, והמחזות קורעי לב. בתוך כך הציע צה״ל למצרים ולרוסיה כל סיוע שיידרש בטיפול באסון.

בין ההרוגים הייתה פעילה מרכזית מאוד בארגון הסטודנטים היהודים ״הלל״ של רוסיה ,

ברחבי רוסיה הורדו הדגלים במוסדות הרשמיים לחצי התורן. והוכרז על יום אבל לאומי וביטול אירועים חגיגיים.

סרטון של דעאש המראה את רגע הפיצוץ במטוס, דעאש טוענים שנורה לעבר המטוס טיל נ”מ אך אין לכך הוכחה בסירטון.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

מחפשים אותך מתכנית מנהיגות חרדית-ישראלית

קול קורא תכנית מנהיגות חרדית-ישראלית החברה למתנ”סים וקבוצת חי”ש – חרדים ישראלים מזמינים אתכם להצטרף… המשך לקרוא מחפשים אותך מתכנית מנהיגות חרדית-ישראלית

כתיבת תגובה