אם הייתם חוזרים שנה אחורה מה הייתם מתקנים? | פרשה מעצימה

פג תוקף

“לא תזבח על חמץ דם זבחי”. אל תזבח את הקרבן בזמן שהחמץ קיים. מהי הסיבה לכך? מדוע אי אפשר לקיים את המצוות באותו זמן?

מאת: יצחק פדידה מנטור לכלכלת המשפחה

בערב פסח, בי”ד ניסן, אנו צריכים לקיים ביעור חמץ גם בימינו, ולשחוט את קרבן הפסח בזמן שבית המקדש היה קיים, שיבנה במהרה. מצווה אותנו הקב”ה בראש ובראשונה לבער את החמץ ורק לאחר מכן לשחוט את הקרבן. אסור לעשות את מצות קרבן פסח בזמן שיש לנו חמץ. כיון שזמן הביעור הוא עד חצות היום, זהו הזמן שממנו מותר להתחיל במצות קרבן הפסח ולא לפני. “לא תזבח על חמץ דם זבחי”. אל תזבח את הקרבן בזמן שהחמץ קיים. מהי הסיבה לכך? מדוע אי אפשר לקיים את המצוות באותו זמן?

בעל ספר החינוך, ר’ אהרון הלוי מברצלונה, מלמד אותנו יסוד גדול מאוד שנוכל להשתמש בו בתחומים נוספים מלבד קיום התורה והמצוות. הוא מסביר בדבריו הנפלאים שלא ראוי ששתי המצוות הללו ישמשו בערבוביה וכל אחת מהן צריכה להיות מוגבלת ומופרדת מהשנייה. דווקא בגלל מעלת היום וחשיבות המצוות של חג הפסח, “ציוה הא-ל ברוך הוא שנעשה ענינו בסדר ובקביעות זמן לכל דבר ודבר מדבריו, ולא תבוא מצוה ממצוות עניין המועד הזה בגבול חברתה”.

מה כל כך חשוב בהפרדה של מצוה ממצוה אחרת? למה ההפרדה וההגבלה הזאת נותנת חשיבות וערך לחג הפסח ולמצוותיו? “לפי שקביעות זמן בכל העניינים הוא קיום עשייתן”. במילים ספורות ומדויקות מלמד אותנו בעל ספר החינוך את אחד היסודות הגדולים ביותר לקיום של כל פעולה. אם ישנו דבר מסוים שאנו אמורים לבצע אותו אבל הוא לא מוגבל בזמן, זוהי סיבה לביטול אותו עניין. אם יש זמן מוקצב וקבוע שבו בלבד ניתן לקיים את המצוה או כל פעולה אחרת, זה מזרז את האדם ומכין אותו לקיים ולעשות את מה שהוא צריך.

תתארו לעצמכם שקיבלתם לפני החגים תלושי קנייה במתנה. אתם מסתכלים על התווים הללו ומבחינים שיש להם תאריך מסוים ומוגבל שניתן לממש אותם. במידה והתאריך עובר, תווי הקנייה יהיו חסרי ערך ונאבד את הזכות לרכוש באמצעותם קניות. מה הם הסיכויים שהייתם נותנים לתאריך הנקוב בתווי הקנייה לחלוף? כנראה שלא גדולים. להבדיל ממקרה אחר שאין תאריך שבו פג התוקף למימוש. כך האדם פועל וזוהי הדרך בה הוא מונע לפעולה. ההרגשה שיש לו עוד שהות גורמת לו למרוח את הזמן. כשהאדם מאמין שיש לו זמן בשפע וללא הגבלה הוא מרשה לעצמו לדחות דברים למועד אחר כיון שהוא לא חש בשום לחץ להזדרז. הקצבת הזמן גורמת לניצול הזמן. זוהי הסיבה שבני אדם דוחים דברים וזהו הפתרון להתמודדות עם דחיינות, להקציב זמן.

תחשבו לרגע על הדברים שפספסתם בחיים בגלל שלא ניצלתם את הזמן. תיזכרו בכל אותן הזדמנויות שחמקו מבין האצבעות שלכם בגלל שחשבתם שיש לכם אפשרות להשתהות ולהתמהמה. אם הייתם חוזרים שנה אחורה מה הייתם מתקנים? ההפסדים יכולים להית גדולים מאוד וכואבים. אנשים רבים שנמצאים בתקופת השידוכים נופלים במלכודת הזמן. לפעמים יש להם את האשליה שהזמן הוא משאב שלא יגמר ותמיד יהיו הצעות נוספות. במקרים רבים המציאות טופחת על פניהם בצורה לא נעימה. יש להם אפשרות להשתדך ולהקים בית והם מתמהמהים. יש עוד זמן, יהיו עוד הצעות, הם אומרים לעצמם. כשחולפים הימים ומצטברים לחודשים ואחר כך לשנים, הם מתחרטים וכועסים על עצמם בגלל שהם דחו דברים שכעת הם מייחלים לאותן הצעות בחזרה.

הצבת מטרות

לכל מטרה שאנו מבקשים להגשים יש מספר עקרונות וכללים שיכולים לסייע לנו להגביר את הסיכויים להשיג אותה. היכולת להציב מטרה בצורה נבונה היא בעלת ערך רב. זה יכול לחסוך מאיתנו הרבה אכזבה ותסכול ושנים של ניסוי וטעייה. אם נלמד בצורה רצינית ונשמור על הכללים שיכולים להועיל לנו בדרכנו ליעד, אנחנו נהיה מופתעים מהתוצאות. חשוב לציין שהכללים הללו מוכחים מחקרית ומיושמים בכל רחבי העולם אצל חברות ענק, ממשלות, תאגידים וגם בני אדם פרטיים כבר שנים רבות. כל חברה רצינית מציבה לעצמה מטרות ומשתדלת להפחית את הסיכויים שהמטרות לא ימומשו. זה יעיל, זה עובד וזה קל לביצוע. מה הם אותם כללים?

  1. ממוקדת – המטרה חייבת להיות ברורה ומפורטת ככל שניתן. חוסר בהירות מוביל לפיזור של אנרגיה. לבחור מטרה ספציפית זהו השלב הראשון. למשל, חכמה יכולה להיות מטרה או פרנסה יכולה להיות מטרה. זהו העיקרון שעונה על השאלה, מה?
  2. מדידה – מטרות כלליות קשות ליישום. צריכים לכתוב בדיוק מה רוצים להשיג כך שניתן יהיה למדוד ולעקוב אחר ההתקדמות. להיות חכם זו לא מטרה מדידה, ללמוד את הש”ס למשל, זו מטרה מדידה שעליה ניתן לפקח ולעקוב. זהו העיקרון שעונה על השאלה, כמה?
  3. מציאותית – חייבת להיות לנו דרך ברורה ומסודרת להשגת המטרה. היא צריכה להיות ברת השגה על ידינו ובבחינות אחרות כמו המקום והזמן המתאימים. המטרה חייבת להסתדר עם החיים, האפשרויות והיכולות שלנו ולא אנו יכולים לצפות לאכזבה. זהו העיקרון שעונה על השאלה, איך?
  4. רלוונטית – חייבת להיות לנו סיבה חזקה מאוד להשיג את המטרה. ללא מוטיבציה לא יהיה לנו דחף לפעולה והדלק להמשיך ולהתקדם לעבר המטרה למרות עיכובים, מניעות או כישלונות. זהו העיקרון שעונה על השאלה, למה?
  5. תחומה בזמן – זהו היסוד שלמדנו מהפרשה. מטרה ללא הגבלת זמן היא כמו צ’ק ללא חתימה. אין לה תוקף. כדי להזדרז ולנצל את הזמן ואת והפנאי שלנו אנו חייבים להציב תאריך יעד למטרה שלנו. אם לא יהיה לנו תאריך סופי שבו המטרה צריכה להיות מושגת, נקטין את הסיכויים להצליח. זהו העיקרון שעונה על השאלה, מתי?

כמה הישגים יכולתם להשיג אם הייתם משתמשים בכללים להצבת מטרה יעילה? אתם לא יכולים לחזור אחורה בזמן אבל אתם יכולים להשקיע בשנים הבאות על ידי ניצול הזמן בצורה נכונה. הזמן שלכם מוגבל. שנים רבות מהחיים אנשים מבזבזים בניסוי וטעייה. אתם לא רוצים להגיע לגיל מאה ועשרים ולהתחרט על מה שיכולתם לעשות ורציתם לעשות אבל נמנעתם מלעשות. זוהי הרגשה נוראה של חרטה, הידיעה שאתה כבר לא יכול לתקן. ‘חייו את חייכם כאילו אתם חיים בפעם השנייה, ואתם עומדים לקלקל מעשיכם כמו שקלקלתם בראשונה’, אמר פרופסור ויקטור פרנקל. זמן לא עולה כסף אבל הוא יקר ערך, תנצלו אותו. אתם יודעים כעת את הסיבה לדחיינות ואת הדרך להתמודד עם התופעה הזאת. הרגשה של עודף זמן ושהות מביאה לידי רפיון. הקצבה של זמן והגבלתו מביאה לידי מעשה.

האתגר השבועי

  1. מה אתם רוצים להשיג? בחרו במטרה ספציפית.
  2. כמה אתם רוצים מאותה מטרה? פרטו ככל שניתן.
  3. איך אתם יכולים להשיג את המטרה? תהיו מציאותיים ובחרו מודל לחיקוי.
  4. למה אתם רוצים להגשים את היעד הזה? כתבו סיבות חזקות.
  5. מתי תגיעו ליעד שלכם? כתבו את תאריך היעד הסופי.

מועדים לשמחה ובהצלחה

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

הרב חיים קארו || כפרה, מספיק !

הרב חיים קארו, שוחט מוסמך, יוצא נגד מנהג שחיטת עופות ל”פדיון כפרות” וקורא לכולנו להרוויח… המשך לקרוא הרב חיים קארו || כפרה, מספיק !

כתיבת תגובה