אם אתה קורא כתבה זו, אתה || פסול לעדות.

מסובין חדשות בני ברק
כ-7000000 מליון כניסות חודשיות מניידים ונייחים מבוצעות בעיקר ל12 אתרי החדשות המובילים.

אחרי המאבק בחרדקים ובפלג הירושלמי יש מי שחושב שזו העת וזה המקום להפעיל את מלוא הכובד ההלכתי על הציבור ולצאת למלחמת חרמה ב”טכנולוגיה ובהשפעותיה”. בימים אלה נתלו מודעות רחוב בריכוזים החרדיים, המעוררים מחדש את המלחמה נגד האינטרנט והטלפונים החכמים, בקול הקורא במודעות הרחוב ובפרוספקטים שחולקו בבתי הכנסת ברחבי העיר בני ברק עלתה הקריאה שהמשתמשים באייפונים ודומיהם ובאינטרנט הם בכלל פסולי עדות.

מאת: בני גוטמן |  26.5.15  19.07

פסולי עדות הם אנשים אשר אסור להשתמש בעדותם הן בדיני ממונות, הן בדיני נפשות, ובפרט בחופה וקידושין. הרמב”ם מונה עשרה סוגי פסולי עדות: קטנים (בנים מתחת לגיל 13), עבדים, נשים, סומים, חרשים, רשעים, בזויים, שוטים, קרובים לעדות ונוגעים בדבר. הרשימה איננה רשימה סגורה, ישנם נוספים אשר פסולי עדות, למשל מפריחי יונים וזורקי קובייה (מהמרים), וכן שקרנים ורועי בקר – ולאחרונה עם התפתחות הטכנולוגיה מספר עסקנים זריזים מנסים להרחיב את הרשימה ומנסים להוסיף את “בעלי האייפונים, כמי שפסולים לעדות כמי שקיים חשד קטגורי לגבי יושרם המוסרי.

בני ברק שחלק מקירותיה המטים לפול מוחזק על ידי הפשקיווילים ידעה מלחמות רחוב רבות, ולא פעם קשות ומרות אולם הפעם ישנה תחושת חוסר איכפתיות מופגנת במיוחד לאור העובדה שאת “הפסק” לא באמת ניתן לאכוף, מה גם שמאף בית מדרש לא יצאה הוראה חד משמעית המסבירה את המשמעות המעשית של האמירה “פסול לעדות” האם מי ששימש עד לחופה וקידושין והינו משתמש בסמארטפון נפסל לעדות ואז החופה פסולה ובעצם הזוג לא נשוי. ועוד ועוד שאלות הלכתיות הנובעות  מכך,

בשנתיים האחרונות חל גידול של פי שניים במספר המשתמשים באינטרנט נייח ובניידים לפי אומדנים שנבדקו על ידי מומחים השימוש באינטרנט במגזר החרדי עומד על 35%, כאשר רובו של השימוש הוא שימוש מסונן. ולמרות המאבק הציבורי השימוש באינטרנט קיים במגזר החרדי, והולך וגדל במשך הזמן.

רבנים חרדים רבים, אינם עווירים או חרשים, אולם הם תופסים שיש לעשות הבחנה בין הרתעה למאקרו לבין פרקטיקה למיקרו.
ומאידך לא ניתן לייצר הכשר על משהו שהוא “פסול וטרף מעיקרו”. אולם במהות תפיסתם מונחת התפיסה, שבבוא ההתנגשות בין ערכי הקידמה וההתפתחות הטכנולוגית לבין הבדלנות הותיקה השומרת ומגינה על חיי הרוח, יש לבחור בהגנה על ערכי הרוח. רבנים אלו מודעים לצורך ולמצב הקיים, אולם ממשיכים להתריע מפני השימוש ופיתוח התלות ברשת מחד, ומאידך מעודדים ייצור פתרונות גלישה מסוננים לתוכן שימושי ופרקטי ולא תוכן תרבותי ו/או מרחב פתוח שהוא רוחנית מסוכן מאד, שמהווה חשש על חדירה תרבותית פסולה שמהווה סתירה לחיי הדת ומצוות התורה. נתפסות זו, גוברת ערכית בתפיסה הבסיסית, גם על היתרונות של רשת האינטרנט ככלי
להפצת תורה ודת.

גורמים מאוד משמעותיים בעולם הדיגיטאלי איתם שוחחנו אמרו – למרות שלרובו של המגזר אין גישה קבועה לרשת האינטרנט. ולמרות שעדיין אין במגזר החרדי ” תרבות גלישה”. אין ספק שהמחשב טרם סיים את תהליך “חדירתו” אל המגזר. לציבור החרדי קיימים מספר ספקי אינטרנט המספקים אינטרנט מסונן שהפניות אליהם להתחבר לרשת רק הולכות וגוברות.

בועידת הדיגיטל לציבור החרדי נחשפו מימצאים מרעישים כ-7000000 מליון כניסות חודשיות מניידים ונייחים מבוצעות בעיקר ל12 אתרי החדשות המובילים. פרט לכניסות לאתרים מובילים המיועדים לציבור החרדי ולציבור בעלי התשובה. אתר הידברות לבד עומד על 1300000 כניסות בחודש, אם כן אמרו לנו ניתן כבר לזהות בבירור תחילת תהליך שיווקי והפניית תקציבי פרסום לאתרים אלה, אולם מדובר במגמה חדשה ועד כה קטנה ביחס לגודל השוק הצרכני החרדי. אבל ללא ספק המגזר שלנו הוא אחד ממנועי הצמיחה הבאים במשק הישראלי. אתגר לא פשוט למחנכים.
.

 

 

 

 

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים

מסובין – חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

בני ברק מחפשת מוצא למצוקת התחבורה, עיר ובליבה פקק

הוצאת כל התחבורה הבינעירונית מרחובות העיר לתחנה מרכזית אחת בצפון בני-ברק ותחנה אחרת בדרך ליציאה… המשך לקרוא בני ברק מחפשת מוצא למצוקת התחבורה, עיר ובליבה פקק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *