אם אין אוכל כשר אז תמותו מרעב !

האדמור מצאנזהאדמור מצאנז לניצולי-השואה ביום השחרור: אם אין אוכל כשר אז תמותו מרעב !

“ביום י”ז אייר תש”ה (1 במאי 1945), הועלה רבי יקותיאל יהודה [הלברשטאם מצאנז-קלויזנבורג], יחד עם כל אסירי מחנה מילדורף, אל אחד מקרונותיה של רכבת משא. במשך היום נסעה הרכבת הלוך ושוב, ללא מטרה, עד שנעצרה סמוך לכפר אחד. הגרמנים הסתלקו והיהודים נותרו לנפשם בקרונות. זמן מה לאחר מכן נפתחו הדלתות וחיילים אמריקאים נראו בקרבתם. המלחמה תמה.

“ברוך ה’, ניצלנו !” היו מילותיו הראשונות של הרבי למראה המשחררים. אל הקרון עלה קצין אמריקאי שהודיע להם מצויים עתה תחת חסותו של הצבא האמריקאי, ובקרוב יזכו לקבל מזון, טיפול רפואי וסידור לינה הולם. הרבי, כך סיפרו כמה עדים, ניגש אל הקצין וביקש ליידעו כי הם יהודים ועל כן יש לשים לב שהמזון יהיה בתכלית הכשרות. דבריו של הרבי עוררו זעם בקרב כמה מהאסירים. לאחר שנות הרעב הממושכות הם רצו רק להזין את גופם, ובמהירות. אך הרבי, שלו ורגוע השיב להם כי עתה, לאחר שהפכו לבני חורין, הם חוזרים לחיות כבני אדם, כיהודים, ולכן הם נדרשים לשמירת כשרות”

(הציטוט מתוך הכתבה: ‘הרבי שלא נכנע’, ליאור אלפרוביץ, עלון ‘קרוב אליך’, גליון 10, י”ז טבת תשע”ד, פרשת שמות).

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

אלי רייף || איך מלמדים ילדים לשמור על גופם מפני זרים

את הספר הזה קניתי לספריית הילדים בבית הכנסת אצלינו. אל תטעו בשם. הספר עוסק בהדרכת… המשך לקרוא אלי רייף || איך מלמדים ילדים לשמור על גופם מפני זרים

כתיבת תגובה