אלי פרידמן || שימו לב על הילדים שלכם תנו להם איכות

ילדים וספרים היימישע

לאחרונה הגעתי למסקנה די מעציבה אודות החינוך החרדי הן ההדוק יותר וגם אצל המודרניים מאוד. זה לא סוד שהורים רבים מתלבטים כיצד לחנך את ילדיהם והייתי רוצה לחלק את התוצאה לשני סוגי אנשים. את האנשים המאוד חרדיים, אלו שאינם מעוניינים שילדיהם ידעו שום דבר על החיים או על היסטוריה או אינטלגנציה כללית או מינימום בעברית וחשבון אותם הוצאתי מהדיון

לכן במאמר זה אתייחס לאנשים שמבחינתי הם נורמטייבים ומבינים שיש להתפשר בחינוך או לשלוח למקום פתוח יותר אך ישנו פחד שמא יש שם משפחות מקולקלות או לשלוח למיינסטרים ובבית כבר ישלימו את החסר לכאורה

אצל חלק ניכר ממשפחתי וחברים קרובים כבר הילדים הגיעו לפרקם ואני יכול לנתח בפניכם את המצב לאשורו

1. אלו שהחליטו ללכת על המיינסטים החרדי בחינוך ממשפחתי וידידי רק אחד הגיע למצב שבן אחד או 2 באמת מאוד רציניים בעבודת השטייגן וגם מוכשרים אשר מכוח האהבה שלהם לקנות ידע יודעים גם דבר או 2 על החיים אם כי לא מספיק.

השאר אצלו שהינם בינוניים מאוד כנל אצל עוד כמה חברים שהילדים שגדלו מאוד דתיים ברוך ה׳ אבל הצד השווה שבין כולם הן פשוט רדודים הם חסרי ידע כללי בים תחומים אם אני עורך איתם חידונים על נושאים כלליים הם יוצאים פשוט חסרי ידע בסיסי לדוגמא אחד מבני הלך אם בן משפחה בגיל 20 ברחוב בן יהודה ושאל אותו מי היה בן יהודה הוא אפילו לא ידע לומר את הגירסה החרדית שהוא היה רודף הדת שלא לדבר על ההגדרה הכללית מחדש השפה העברית

וכך תחומי העניין והידע הכללי ירדו פלאים באותו ציבור שמנסה לשמור על ילדיו מפיתויי העולם הזה נכון רובם הצליחו מבחינה דתית אבל הוציאו ילדים רדודיים להחריד עם תחומי עניין צרים ביותר היום בבתים אלו לא מסתובב שום ספר של ספרות כללית בשום תחום שום אנצקלופדיה שום היסטוריה מהמאה שנים האחרונים מה שאצל ההורים היה גם היה בבית.

2. אצל אלו שהחליטו שלא ללכת על המיינסטרים אלא לשלוח למקומות פתוחים יותר גם כאן המצב לא פשוט אלו שלא היו מספיק חזקים עם עצמם פתחו את ילדיהם לאינטרנט פתוח ולא דאגו שהילדים יראו את הסדרה עמוד האש למשל אלא סתם חשיפה אין סופית לסדרות ושטויות ללא ניווט כאן יש חלק מהילדים שיצאו גם חזקים בדת וגם מאוד מוכשרים אבל חלק פשוט ירד ברוחניות העסק רדוד גם כאן מה שמעניין חלקם זה הכוכב הבא עומר אדם ואייל גולן הלוואי ומישהו היה מלמד אותם קצת אריק איינשטיין ואהוד בנאי כדי לקבל תרבות ברמה איכותית יותר.

שימו לב על הילדים שלכם וזה לא משנה על איזה מסלול הלכתם תנו להם איכות

איכות בספרים תשמיעו להם מוזיקה איכותית ולא טרנדית תנו להם ספרים חשובים בתחומים שונים ונסו להעשיר אותם בחומר איכותי לחיים תנו להם היסטוריה מדע וידע תרחיבו להם אופקים.

אבל תתרכזו באיכות.

משפט לסיום: כדאי שנזכור הגירוי לידע הוא חלק מהבניה של הרצון להתפתח מבחינה שכלית והוא חלק מכריע כדי להיות תלמיד חכם והרדידות לעומת זאת מוציאה עמי ארצות

קרדיט תמונה: Heimishe Freimi

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”.

עדיף שהחרדים לא יתגייסו פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”. צפו בסרטון… המשך לקרוא פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”.

כתיבת תגובה