אינני שרת התרבות שלך, מר יוסי שריד. אני שרת התרבות של כולם.

יוסי שריד
שרת התרבות שלי, עדי קיסר! צילום מתוך פייסבוק, הטור של יוסי שריד בעיתון ‘הארץ’

בדרך כלל איני נוהגת להגיב לטורי דעה שנכתבים השכם וערב בענייני, בענייני משרדי ומפלגתי. שיכתבו. הפעם בחרתי להגיב משום שאני מבינה שהיעדר תגובה משמעותה סלחנות כלפי פגיעה בעם שלי, שלנו. כתבה השרה רגב בדף הפייסבוק שלה בתגובה לטור של יוסי שריד בעיתון הארץ.

יוסי שריד כתב “לא, היא לא מתאימה — זה כבר הגיעה כתת־אלוף לדרגת אי־הכושר שלה. עכשיו, ברגע זה, מצווחים הכרוכים והכרוכיות לעזרתה: תפסנו אותך בקלקלת המיזוגניות שלך. נו, לא בדיוק תפסתם: טור זה אינו ידוע כמעוז הגבריות, ומדי שבוע הוא מתגולל על פוליטיקאים ממין זכר. את שבטו לא חסך מנתניהו או מלפיד, מברק או מיעלון — כולם גברים־גברים. אך נשיות כשלעצמה אינה מעניקה חסינות, תעלה גולדה ותעיד”. וממשיך ומשתמש בציטוטים מתוך דבריה של שרת התרבות בהזדמנויות שונות. יוסי שריד עושה קולאז שלא משאיר לרגב אפשרות שלא להגיב, והיא מגיבה בדף הפייסבוק שלה.

“בעם הזה יש מיליוני אזרחים שאינם קוראי ‘הארץ’, שאינם נמנים עם החוג האליטיסטי שמבקש יוסי שריד להנציח ולשמר.

אותו חוג שמאומץ ומאמץ את המפלגות שמעטרות עצמן בתואר ציוני ופועלות במר”צ לפלג, ללעוג ולבוז לעם שלם.

הן מאכילות במר”צ, בקש וגבבה, חלק נכבד מעם ישראל ובוחרות לעטוף במילים גבוהות, מצוחצחות, תפישת עולם מעוותת שנחשפת ומתגלה. תפישת עולם לפיה יש רק תרבות אחת לגיטימית, הגמוניה שולטת.

יוסי שריד, כמו גרבוז וקוטלר, לא מוכנים לקבל את העובדה שאזרחי ישראל בחרו באופן דמוקרטי את הנציגים שלהם. נציגים שילחמו למען הצדק התרבותי. הם רוצים להמשיך ולשלוט בעושר התרבותי, לקבוע מהי תרבות ומי יהיה שר התרבות.

יוסי שריד “והוסיפה: “אדם תרבותי יכול להיות גם מישהו שלא ביקר מעולם בתיאטרון או בקולנוע, שלא קרא את חיים נחמן ביאליק”. ולשאלה — “האם את צרכנית תרבות” — השיבה: “לא, לא כל כך, ולא הרבה תרבות ישראלית. מוסיקה קלאסית — בקושי, אולי פה ושם… סליחה, כמה אנשים שומעים כאן אופרה?” מלשכות צ’כוב וביאליק לא נמסרה תגובה.

השרה רגב “אני בעלת תואר שני, תא”ל בצה”ל, מן הסתם קראתי עשרות מחזאים, משוררים וסופרים בחיי.יכולתי להשאר במקום הנוח שבו אני נמצאת אבל אני לא מתביישת בשורשים שלי ולא מתביישת לומר שבספריה שלי בבית בקרית גת, לא היה צ’כוב, הוא לא היה חלק מהילדות שלי. יש כמוני מליונים בעם ישראל.
היו לנו ספרים אחרים בארון הספרים היהודי וזה לא פחות טוב, זה לא פחות טוב.

בורות, מר שריד, זה לחשוב שיש תרבות אחת ושהיא שלך.

יוסי שריד “אם כך, ארשה לעצמי להמליץ בזאת על מחליפה. גם ראיון־חג אתה קראתי ב”הארץ”, ועוד קודם קראתי את ספר השירים שלה. שמה — עדי קיסר, מזרחית וצעירה, מייסדת “ערס פואטיקה”, שמתסיסה כאן את התרבות והחברה. ויש לה יתרון בולט על פני השרה: היא לא בורה, ולא סובלת מרגשי נחיתות, שמיד מיתרגמים לתוקפנות של נערה מתבגרת ונבערת כלפי ההורים הרוחניים: “…אין לי אמהות־משוררות לרצוח, אם כבר אז רק להאדיר ולפאר”, אמרה, כשערכה ערב לזכרה של האשכנזייה דליה רביקוביץ.

כותבת השרה “לכן, מבקשת להאיר את עינייך ולהבהיר – אינני שרת התרבות שלך, מר יוסי שריד ואני גם לא רוצה להיות. אני שרת התרבות של כולם.

הגיע הזמן שאתה ושכמותך תבינו זאת ותקבלו את העובדה שהתרבות לא שייכת לך ולכם, היא שלנו ולכולנו”.

לכתבה המלאה בעיתון ‘הארץ’

יוסי שריד – שרת התרבות שלי!

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

מיילך זילברשלג || אבד צדיק מן הארץ האדמו”ר מזלטשוב איננו

ירדתי לרחוב וראיתי את הרבי מזלאטשוב, הרבי לא הכיר אותי אבל ניגשתי אליו ושאלתיו מה… המשך לקרוא מיילך זילברשלג || אבד צדיק מן הארץ האדמו”ר מזלטשוב איננו

כתיבת תגובה