אין נביא בעירו | מה המשותף בין הרב אמסלם לגב’ רחלי איבנבוים‏?

מסובין איו נביא בעירוראיתי את הטור ומיד “נדלקתי” אולי גם אני מאלה שארי הרמניק מדבר עליהם ומיד נחה דעתי לא באתי לעשות שינוי בחברה החרדית היא מספיק “פצועה” גם בלעדי באתי רק לספר לכם על השינויים שבלאו הכי עוברים עלינו, מרגיש לי מבפנים מאוד חזק כמו ההיסטוריון יוסף בן מתיתיהו יוספוס פלאוויוס שכתב את “מלחמות היהודים” וגם אני כמוהו מביא את האירועים מנקודת מבט של מי שנוכח בהם בחייו ובחיי משפחתו ומתוך תחושה שאם אומר ירווח לי. מקווה שההיסטוריה תעשה עם דורינו חסד ותזכור לנו את כל השינויים לטובה. (הערת העורך)

ההיסטוריה מוכיחה כי למגזר הכללי יש נטיה לתמוך בהתלהבות ברפורמיסטים חרדיים שבאים לעשות שינויים בחברה החרדית. עצם האומץ שלהם להצביע על הכשלים ולהציע פתרון – שלעיתים קרובות חותר תחת הנורמות החברתיות המקובלות – קוסם לאנשים מבחוץ וגורם להם לתמוך ברעיון בהתלהבות. בבחירות הקודמות עשה זאת ח״כ חיים אמסלם. הוא בא כאנדרדוג ופתח מפלגה על אפה וחמתה של תנועת ש״ס והציע פתרונות לסוגיות רגישות כמו גיור, גיוס חרדים, הדרת נשים ושירותי הדת השונים.

אך בעוד שהנטיה הטבעית במגזר הכללי היא לתמוך באדם כזה בתקווה שאכן הוא יצליח בדרכו ויחולל את השינויים שהוא מציע – הרי בחברה החרדית פנימה, אנשים כאלו מתקבלים בחשדנות רבה. לא בהכרח בגלל הרפורמות עצמן שנתקלות בהתנגדות, כמו בגלל הפקפוק בטוהר כוונותיו של היוזם.

בתוך השטעטל מכירים לרוב את מכלול המניעים שמלווים את אותו אדם ויודעים להבדיל בין ההצהרות שהוא מנפק טרום הבחירות לבין האינטרסים שבאמת מלווים אותו. כתוצאה מכך נוצר מצב שאדם חרדי המציע שינויים וחידושים לטובת המגזר החרדי, זוכה לתמיכה אך ורק מחוץ לכותלי המחנה ואילו בתוך המגזר פנימה הוא נתפס כאופורטוניסט שבא לגרוף קופה על חשבון הציבור.

בבחירות האלו היתה זו תורה של מפלגת הנשים ״ובזכותן״. היא קמה על טהרת הפמיניזם החרדי והציעה תנועה שמאויישת על ידי נשים (בעיקר) שתיתן מענה לסוגיית הדרת הנשים במגזר החרדי. במשך חודשים סיפרו לנו על תמיכה גורפת בתוך המחנה ואין ספור פניות של נשים חרדיות שמברכות ומעודדות את המהלך שלדבריהן יציל את כבודה של האשה החרדית ויחזיר אותה למקומה הטבעי במרכז החברה ולא בשולייה.

לכאורה, מהלך ראוי ומבורך. על פניו, נשים חרדיות רבות שמעורות בחברה הישראלית, לומדות באקדמיה ומעורבות בשוק התעסוקה בארץ אמורות היו לקפוץ על ההזדמנות ולתמוך בכל כוחן במהלך החיובי שעתיד לדאוג להן ולשפר את מעמדן. אז זהו, שלא.

הצצה מהירה בעמוד הפייסבוק של התנועה מגלה שהתופעה הנ״ל חוזרת על עצמה גם במקרה דנן: נשים פמיניסטיות חילוניות ושאר אזרחים מעורים חברתית שהוקסמו מהרעיון הנועז של מפלגת נשים חרדית, מיהרו לתמוך ביוזמה מבלי להבין לעומק את ההשלכה והמורכבות של מהלך כזה, והנשים החרדיות עצמן ״הדירו״ את נוכחותן מעמוד הפייסבוק של המפלגה ולא הביעו תמיכה בתנועה וברעיון שעומד מאחוריה.

יתרה מכך: בבחירות עצמן גרפה המפלגה סכום זעום של 1858 קולות. הצהרה ברורה לגבי מידת התמיכה והאמון שלה זכתה המפלגה. אך הסיפור האמיתי טמון בהתפלגות הקולות: בכל הערים החרדיות – ירושלים, בני ברק, אלעד, מודיעין עילית וביתר עילית קיבלה התנועה בסך הכל 303 (!) קולות.
מדובר באמירה חדה וברורה מאין כמותה. מבין כל אותן מאות-אלפי מצביעות ומצביעים פוטנציאלים, רק כמה מאות בודדים בחרו לקרוא תיגר על המצב הקיים וקראו לשינוי. אין מדד נוסף שיכול לתאר בצורה טובה יותר את האמירה הברורה שעומדת מאחרי המציאות הזאת.

אדייק: אלפים מבני החברה החרדית היו שמחים לשנות את המצב הקיים. מעמד האישה בציבוריות החרדית אכן טעון שיפור והמציאות שבה אין ייצוג נשי הולם בתפקידי מפתח ראויה לשינוי. אבל החרדים לא פראיירים. לא כל אחת שתבוא משום מקום ותציע גאולה לעולם תתקבל בתשואות ובמחיאות כפיים. תנועה מתיימרת וחסרת סיכוי ממשי כמו ״ובזכותן״ לעולם לא תזכה לתמיכה גורפת במגזר החרדי מכיוון שהחושים המחודדים ומלומדי הניסיון של בני הקהילה יודעים לזהות נגיעות של מגולומניה ואינטרסים אישיים ולהטיל ווטו על הרעיון.

דוגמא מצוינת לכך היא תנועה בשם ״לא נבחרות – לא בוחרות״ שהוקמה על ידי מספר נשים חרדיות במטרה להציב נציגה בתוך המפלגות החרדיות הקיימות. מאבקן אמנם לא צלח לעת עתה, אך הוא התקבל בהבנה בעיני רבים וזכה לתמיכה רחבה. ההיגיון שעומד בבסיס הרעיון והדרישה היחסית – סולידית שהציבו מנהיגות התנועה גרמו לכך שהיא נפלה על אוזניים קשובות.

הגיע הזמן שבציבור הכללי ילמדו להרפות ולתת לחברה החרדית לעבד את השינויים המתחוללים בה בקצב שלה ובתנאים האופטימליים עבורה. אין צורך בתמיכה מבחוץ, במקרה הטוב היא פתטית ולא רלוונטית, ובמקרה הגרוע היא מזיקה ומעוררת אנטגוניזם מיותר.

(באדיבות: ארי המניק מתוך הטור שלו שפורסם ב Yent)

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי

מסובין – מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה