אילעאי עופרן || תופעת ההטרדות המיניות במד”א, הפרטים מטלטלים

blue-light

את שנות התיכון העברתי במד”א. במקום ללכת לבית הספר הייתי מגיע לתחנה. המקום הזה היה לי בית. עד היום נפשי קשורה בנפשם של החברים שפגשתי שם. אחרי אינסוף לידות, החייאות, פיגועים וסתם העברות באמצע הלילה, למדתי להכיר אותם לעומק ורובם ככולם אנשים נפלאים, שמפעילים את אימפרית החסד שנקראת מד”א.

התחקיר שפורסם השבוע על ההטרדות המיניות בתחנות מד”א, החזיר אותי לאלפי השעות שביליתי על הניידות בירושלים, כנער מתנדב ואחר כך גם כעובד בוגר.

אלפי בני נוער, צעירים וצעירות, מתנדבים בכל שנה במגן דוד אדום. הם עושים עבודת קודש: מסייעים לפנות פצועים ומשמשים כוח עזר לצוות הרפואי. אלא שבתחקיר של יפעת גליק, עולה גם הצד האחר: צעירות מכל רחבי הארץ מספרות בגילוי לב כיצד נהגי אמבולנס הטרידו אותן מינית: מילולית ופיסית.

האמת שזה היה שם תמיד, בשוליים, אבל קיים – הנהג שהתבודד עם מתנדבת באמבולנס בקצה החניון. הפרמדיק שהיה מחבק ומלטף הרבה יותר מדי. המדריך שהיה מבקש להדריך דווקא את הקבוצה של הבנות בגופיה או הרופא שהיה מתאר נשים במונחים שקשורים בחיבורי החזה של הא.ק.ג. 

לזכותה של המערכת יאמר שהתלונות טופלו בדרך כלל במהירות וביעילות ועל כך נאה לשבח. אבל לא על התגובה של המערכת אני רוצה לכתוב, אלא על התגובה שלי, שלנו…

סהדי במרומים שאף פעם לא הייתי אחת מהדמויות הללו. רוב מוחלט של החבר’ה לא היו. חס ושלום. ועדיין אני מרגיש היום אשמה יוקדת. כי אם היה מדובר במכות, הייתי מתערב ומפריד. ואם היה מדובר בקללות, הייתי מתייצב ומוחה. ואם היה מדובר בגזענות הייתי מתגייס ללא היסוס. ככה אימא חינכה אותי.

אבל ההטרדות המיניות איכשהו התפספסו לנו מתחת לרדאר.

לא ידענו לקרוא לתופעות האלו בשם המפורש. כשאותו נהג התבודד באמבולנס עם מתנדבת בת 16 חשבנו שזה עניינם הפרטי. על הפרמדיק המלטף חשבנו שהוא פשוט אדם חם ואוהב. את המדריך המחפיץ פטרנו עם חיוך ב”עוד פעם הוא והשטויות שלו” ולגבי הרופא, חשבנו שפשוט מדובר בהומור דלוח (לפעמים זה היה אפילו מצחיק).

אנחנו פוגשים את התופעות הללו באינספור צמתים בכל יום, מד”א לגמרי לא מיוחד או חריג בזה. חייבים למחות. להעיר. לקרוא לזה בקול “הטרדה מינית”. לעודד את הרוב הדומם, שגם אני הייתי חלק ממנו – פתחו את העיניים, פתחו את הלב, הפסיקו לצחוק.

ובעיקר – הפסיקו לשתוק.

מתחת לאורות הסירנה

אזהרת צפיה: אמירות קשות, וצניעות 

 

חוצץ

רוצים לפרסם את דעתכם ב”מסובין”? גם אתם יכולים! לחצו כאן

גולשים יקרים, אילעאי עופרן השקיע מזמנו בשבילנו, בואו וניתן לו משוב, טפיחה קטנה על השכם או הארה! כתבו לו למטה (באהבה) את דעתכם.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים

מסובין – חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ברוך דיין האמת || הרבנית יעל כהן אשת נשיא מועצת חכמי התורה של ש”ס הלכה הבוקר לעולמה

אבל כבד עם היוודע על פטירתה של הרבנית הגדולה, אשת חבר כחבר, הרבנית הדגולה מרת… המשך לקרוא ברוך דיין האמת || הרבנית יעל כהן אשת נשיא מועצת חכמי התורה של ש”ס הלכה הבוקר לעולמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *