אילעאי עופרן || התשובה שלי השנה …

depression-94808_640“עבירות שבין אדם למקום – יום הכיפורים מכפר. שבינו לבין חברו – אין יום הכיפורים מכפר עד שירצה את חברו”
זו כנראה המשנה המפורסמת ביותר ביחס לחזרה בתשובה ולימים נוראים. כיוון שכולנו גדלנו עליה, כמעט ולא שמנו לב שהיא אחד המקורות היחידים בספרות חז”ל המבחין בין “בין אדם למקום” ל”בין אדם לחברו”.

אחת הבעיות הגדולות ביותר של השפה הדתית שלנו היא שאיננו רואים את המצוות שבין אדם לחברו כמצוות –
אני נשאל בכל שבוע עשרות שאלות בהלכה. רובן המכריע בבין אדם למקום, בודדות ונדירות בבין אדם לחברו.

כשאני נוסע בכביש ורואה רכב תקוע, אעצור לסייע רק אם יהיה לי זמן, אך אם אראה שהשמש שוקעת אעצור להתפלל מנחה גם כשאני ממש מאחר.

אם אראה סידור מוטל על הרצפה ארים מיד, בלי חשבונות, אך כשאני רואה אבידה על השביל, לפעמים אני מסביר לעצמי למה עדיף להשאיר אותה שם ובעצם קצת מתעלם.

לא עולה על דעתנו לקנות תפילין ממחלל שבת, אך רבים קונים תפילין מגזלנים שלא משלמים מסים.
בתודעה של רבים מאיתנו – “דתי אוכל טרפות” זה אוקסימורון בעוד “דתי גנב” ואפילו “דתי רוצח” הרבה פחות.

אני רוצה להתחיל להתייחס למצוות בין אדם לחברו כמצוות ולא כעצות לחיים טובים, לקיים אותן בדקדוק הלכתי של הפרדה בין בשר וחלב, ללמוד לעומק גם את הדינים הללו.

זו התשובה שלי השנה…

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

אז נסעתי לאומן. אני, ליטאי בן ליטאים, באומן. והרי הרשמים שלי. 1. הרבה אומנ’ים יש,… המשך לקרוא ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

כתיבת תגובה