אילעאי עופרן || דרושה מתינות קיצונית!

haridim

שלוש פרשיות בשבוע האחרון ביטאו את ניצחון המיעוט על הרוב –

1. אוניברסיטת בר אילן מנעה שירת נשים בטקס יום השואה, למרות שרוב מוחלט של תלמידיה ומוריה (להערכתי גם מקרב אלו הדתיים) אינם נמנעים משירת נשים.

2. יו”ר הועדה למינוי דיינים מנע את בחירתם של דיינים המזוהים עם “צהר”, למרות שבוועדה היה רוב ברור לבחירתם.

3. אלפי שיתופים לפוסט מחאה של כהן וגיורת על כך שאינם יכולים להינשא בישראל, למרות שע”פ סקרים רוב אזרחי ישראל תומכים בנישואים אזרחיים, (לפחות עבור מי שלא יכול להינשא באופן אחר).
כיצד מתרחש במשטר דמוקרטי הפלא שבו מיעוט קטן מנצח את הרוב (ואנא חסכו מאיתנו את התגובה המחויכת למחצה שישראל אינה דמוקרטיה)?

ההסבר פשוט – כשמדברים על “שלטון הרוב”, המושגים “רוב” ו”מיעוט” אינם מתייחסים לכמות האנשים, אלא לכמות האנרגיה שכל צד מוכן להשקיע. כשצד אחד מוכן לכל היותר לרטון וליילל והצד השני מוכן לפרק את הקואליציה – הצד הזה הופך למעשה להיות ה”רוב”. בשלושת הדוגמאות, לצד שניצח, זה פשוט היה יותר חשוב.

די לקטר על “השתלטות הקיצונים”. למרות שקיצוניות היא נחלתם של בודדים, היא תמיד תנצח את הרוב המתון – פשוט בגלל שלקיצוניים זה יותר חשוב. “המיעוט הקיצוני” הוא בעצם ה”רוב האנרגטי”, ולכן – רק קיצוניות יכולה להכריע קיצוניות.

בכדי לחולל שינוי, חייבים להצית להט קיצוני בלבבות המתונים.

דרושה מתינות קיצונית!

 

קרדיט תמונה: Heimishe Freimi

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

אז נסעתי לאומן. אני, ליטאי בן ליטאים, באומן. והרי הרשמים שלי. 1. הרבה אומנ’ים יש,… המשך לקרוא ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

כתיבת תגובה