אילעאי עופרן || דרושה מתינות קיצונית!

haridim

שלוש פרשיות בשבוע האחרון ביטאו את ניצחון המיעוט על הרוב –

1. אוניברסיטת בר אילן מנעה שירת נשים בטקס יום השואה, למרות שרוב מוחלט של תלמידיה ומוריה (להערכתי גם מקרב אלו הדתיים) אינם נמנעים משירת נשים.

2. יו”ר הועדה למינוי דיינים מנע את בחירתם של דיינים המזוהים עם “צהר”, למרות שבוועדה היה רוב ברור לבחירתם.

3. אלפי שיתופים לפוסט מחאה של כהן וגיורת על כך שאינם יכולים להינשא בישראל, למרות שע”פ סקרים רוב אזרחי ישראל תומכים בנישואים אזרחיים, (לפחות עבור מי שלא יכול להינשא באופן אחר).
כיצד מתרחש במשטר דמוקרטי הפלא שבו מיעוט קטן מנצח את הרוב (ואנא חסכו מאיתנו את התגובה המחויכת למחצה שישראל אינה דמוקרטיה)?

ההסבר פשוט – כשמדברים על “שלטון הרוב”, המושגים “רוב” ו”מיעוט” אינם מתייחסים לכמות האנשים, אלא לכמות האנרגיה שכל צד מוכן להשקיע. כשצד אחד מוכן לכל היותר לרטון וליילל והצד השני מוכן לפרק את הקואליציה – הצד הזה הופך למעשה להיות ה”רוב”. בשלושת הדוגמאות, לצד שניצח, זה פשוט היה יותר חשוב.

די לקטר על “השתלטות הקיצונים”. למרות שקיצוניות היא נחלתם של בודדים, היא תמיד תנצח את הרוב המתון – פשוט בגלל שלקיצוניים זה יותר חשוב. “המיעוט הקיצוני” הוא בעצם ה”רוב האנרגטי”, ולכן – רק קיצוניות יכולה להכריע קיצוניות.

בכדי לחולל שינוי, חייבים להצית להט קיצוני בלבבות המתונים.

דרושה מתינות קיצונית!

 

קרדיט תמונה: Heimishe Freimi

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים
מסובין - חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

תדהר הירשפלד || ההזדמנות ההסטורית בדמות דונלד טרמפ הנשיא הנבחר

לא ישועת העם אלא הזדמנות, דלת הנפתחת לשעה, שבה אפשר לעבור ואפשר לא לעבור. שליטת… המשך לקרוא תדהר הירשפלד || ההזדמנות ההסטורית בדמות דונלד טרמפ הנשיא הנבחר

תגובה אחת

  1. מסובין חדשות חרדים

    איפה אתם (מניחה שאתה בפנים?) הרבנות המתונה? למה קולכם לא נשמע בסוגיות האלה, למה אתם לא מציעים הלכה חלופית. הרי העם לא יודע מה טווח ההלכה והיקף אפשרויות הפסיקה. כל שנותר לנו, הנשים, למשל במאבק השירה, ללכת ולשיר באופן ספונטני מתחת למשרד נשיא או רב האוניברסיטה. בעיני, אלה המתיימרים להיות הרבנות המתונה המקרבת לכאורה, ויתרתם על ההובלה לטובת בטחון חברתי, כלכלי ו”להיות בסדר”. למרות שדווקא רבנות זו רואה לנגד עיניה את מחיר הקיצוניות של “משטרות הצניעות”, הבריחה ממוסדות הרבנות, ומציאת דרכים חלופיות הן אצל שומרי מצוות והן אצל החילונים. – Daphna Peyser חילונית המתבוננת מהצד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מעבר לסרגל הכלים