אופנה חדשה || גאווה באנטי אינטלקטואליזם מובנה, באי תרבות, באי מחשבה,

השרים - החינוך, המשפטים, התרבות, והתקשורת.
החינוך, המשפטים, התרבות, והתקשורת.

מנחם נבאת | זה התחיל בצווחה האומללה של ראש הממשלה: “הערבים נוהרים בהמוניהם לקלפיות”, (רק לדמיין איזה נשיא אירופאי אומר “היהודים נוהרים בהמוניהם לקלפיות”, ולדמיין עוד ועוד), וזה ממשיך בח”כ מזוז הטוען שאנו עושים טובה לערבים בכך שאנו מניחים להם לשבת כאן, שאנו נותנים להם תעודות זהות, ואם נרצה ניטול אותן. ביני לביני יש לנו ח”כ אינטלגנט מאוד שמסביר לנו קונספציה ‘חדשה’, מרחב שיח חדש, על היחס לכיבוש, ח”כ זוהר, המלמד אותנו לחשוב בצורה ‘היסטורית’ ו’מדעית’ ולחשוב את הכיבוש מכיבוש יהושע בן נון, אברהם יצחק ויעקב כמרחב היסטורי, ‘עם היושב בארצו’, החוזר לארצו, כובש בחזרה את ארצו שלו שאלוהים בכבודו ובעצמו נתנה לו, ומה לא. ויש לנו גם את הגב’ רגב שמסבירה לנו יפה על תרבות של צנזורה. בקיצור, ממשלה לתפארת, מפלגה לתפארת.

ישנה אווירה חדשה במדינה, אופנה חדשה הבאה לידי ביטוי בגאווה ב’מי שאנחנו’ ‘כמו שאנחנו’. בנט חידד את המושג הזה בצורה הטובה ביותר כשזרק לחלל את הסיסמה ‘לא מתנצלים’, לאמור: עלינו לקבל את עצמנו כפי שאנחנו. כל ביקורת היא בגידה; כל מחשבה היא ‘התייפייפות’; כל חשיבה רחבה על מרחב של דו קיום, על פתרון אפשרי למשבר עם שכנינו, על בעיית הגזענות והחינוך הלאומני פטריוטי הריק והנאלח, אינה אלא ‘תסביך’;

וכמובן, מי שמעז לדבר על הליכוד ועל החכי”ם האינטלגנטיים שלו, מעז לומר מילה על התנהלותם הפרימיטיבית וחסרת הצורה, מוקע אל הקיר כמתנשא וכסמולני, (בסמ”ך, רק בסמ”ך), רחמנא לצלן. בקיצור, אופנה חדשה של גאווה באנטי אינטלקטואליזם מובנה, גאווה באי תרבות, באי מחשבה, גאווה באמירה בקול ‘את מה שכולם חושבים’, ובעיקר גאווה בגזענות במסווה של דאגה לביטחון.

דומני שלאחרונה עברנו שלב כאן, שלב מסוכן מאוד.

והגיע הזמן לתת את הדעת על הדברים הרציניים. לא כל ריאקציה צריכה להפוך לאינפנטילית, יש גבול לגיחוך.

 

מה קרה שם?

על דוכן הכנסת עומד ירון מזוז, סגן שר הפנים (ליכוד) שמשיב בשם הממשלה להצעה של תנועת מרץ לבטל את חוק האזרחות המונע איחוד משפחות פלסטיניות מזוז מטריף את ח”כ הערבים כשפנה לח”כ חנין זועבי ואמר: “גברת זועבי, את הראשונה שצריכה להחזיר את תעודת הזהות. אנחנו עושים לכם בכלל טובה שאתם יושבים פה, טרוריסטים לא ישבו פה. אתם במדינה דמוקרטית, תכבדו את המדינה. לכל מי שפועל נגד מדינת ישראל דרך טרור, אין זכות להיות פה. לא ייתכן שמתוך הבית הזה יצאו אנשים וישתתפו במשטי טרור נגד מדינת ישראל”.
צפו בחברת הכנסת מיכל רוזין מגישה למזוז את תעודת הזהות שלה כאות סולידריות עם חברי הכנסת הערבים.

ומיד אחריו, עולה ראש הממשלה ושוב לחץ הדם הערבי-שמאלני עולה נתניהו “הערבים נוהרים בהמוניהם לקלפיות” לא מתנער מדבריו של מזוז, הוא גם ממשיך בעצמו את המתקפה על חברי הכנסת הערבים. יו”ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה לנתניהו: “מסגן השר מזוז אין לי ציפיות, אבל כשעולה רה”מ על הדוכן ומדבר כאחרון האספסוף הוא משדר שדר שמתיר את דמם של חברי הכנסת. אתה ראש הממשלה של כולם, תגן על הנבחרים – גם אם יש לך ביקורת עליהם. גם לנו יש ביקורת עליך. לא התנהגת כראש ממשלה, התנהגת כאחרון האספסוף”.

חבר הכנסת אילן גילאון אמר: “מי שרווה נחת מכל הסיפור הזה הוא המסית הראשי, ביבי נתניהו, כשמצד אחד חברי הכנסת שלו מתלהמים ומתסיסים, ומהצד השני, חברי ה”אופוזיציה” מהמחנה הציוני ומיש עתיד, נמלטים מההצבעה ומשאירים את הגזענות של נתניהו, מזוז, חזן וכל השאר, להיות זו שקובעת את הטון ומבזה את הציבור הערבי בישראל”.

חבר הכנסת עיסאוי פריג’ הגיב: “ביבי, אתה לא עושה לי טובה. אני אזרח ישראלי בזכות ולא בחסד ואם אתה לא רוצה אותי כאן, אתה מוזמן לקחת לי את האזרחות. רק שתדע, ברגע שתעשה זאת, תיקח ממדינת ישראל גם את הדמוקרטיה והפעם באופן סופי”.

חברת הכנסת תמר זנדברג אמרה: “היום שברו כל שיא חברות וחברי מפלגת העבודה, אלה שרק לפני חודשים ספורים התיימרו להוביל את מחנה השמאל בהצבת אלטרנטיבה לימין. אלה ברחו היום בהחלטה קולקטיבית מהמליאה, ולא השמיעו את קולם. בלי קשר לעמדה על החוק עצמו, זה היה רגע שהצריך סולידריות – אחרת אתם לא שונים בכלום מהמסיתים”.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה