אומץ לחרדים | בחור ישיבה שסיים מסכת, ב”בין הזמנים” רואה הכל גמרא.

חרדקיות החוצההבוקר, בלכתי לתפילה ברחוב “נודע ביהוידע” בעיר קודשינו “מודיעין עילית” תובב”ה, הופתעתי לגלות את הכתובת הזאת. ובמשך כל התפילה, חפרו לי בראש השאלות שברצוני לשאול, אם אי פעם אפגוש את כותב הכתובת. להלן קיצור השאלות המרכזיות.

1- מה זה ראשי תיבות של חרד”ק? חרדי קדוש? חרדי קרבי? חייל לפניך? חושם לומד? חרדי לייט? חמור לבן?
כי כששאלתי, ענו לי שזה “חרדי קל דעת” אבל זה לא ממש הסתדר לי עם האותיות! כנראה שמי שהמציא את המילה, למד באותו תלמוד תורה שאני למדתי, לא יודע דקדוק וכותב אם באלף…אגב, אמר לי יהודי יקר שמאוד “מיבין” בסוגיית החרדקים, שזה לא העניין של ראשי התיבות, אלה שזה בא להתחרז עם המילה “חיידק” , ואי תימא והרי יש חיידקים טובים וחיידקים רעים, ויש לאמר דפשיטא שכוונתם לרעים דאם לא כן לא היו עושים כן.

או קי, נחזור לשאלות.

2- היאך עברת על גדרי הצניעות בכותבך “חרדקיות” שמשמעותה חרדקים ממין נקבה, והרי הורונו רבותינו שאסור להתיחס למושג הזה ושמו אשה!

3- בעצם זה שאתה כותב חרדקיות החוצה, אתה מתכון לאמר אבל חרדקים פנימה? אתמהה!

4- מה הופך חרדקית לחרדקית? מדים? מעולם לא ראיתי חיילת חרדית במודיעין עילית, אז מה בדיוק עבר עליך? היה לך חלום רטוב בסוגיה? השלטים בעיר לא צריכים לסבול מכך.

5- היתכן שאתה מתכון לחיילת חילונית שראית בעיר, ואתה מתכון לרמז לה שהיא לא רצויה במחוזותינו, הלא עם כן היא לא תדע שמדובר בה.

6- בחורה חרדית שמשרתת בשרות הלאומי, האם יש לה גדר חרדקית, או שמא יש לחלק?

7- בחורה חרדית שירדה מהדרך, האם גם היא מקבלת את התואר, או שמא אינה בתורת?

8- על הצד שחרדיה שפרקה עול ונהיתה חילוניה, ורק אחר כך התגיסה לצבא, האם מתוך שבעבר הייתה חרדיה מקבלת את השם חרדקית או שמא מתוך שיצאה יצאה, כמו שראינו “משלחה ואינה חוזרת”

9-ואם תמצי לאמר, שמדובר כאן בחרדיה חרדקית, מה התכוון המשורר כשכתה “החוצה” האם רצה לאמר, החוצה מהבית, מהרחוב, מהשכונה, או מהעולם.

10- ועל הצד שפירוש דבריו היה לאמר שחרדקית החוצה, מן השכונה, האם “חרכדית” שזה בעצם חרדית כבידת דעת צריכה להכנס פנימה אל השכונה? האם בכלל שיך מציאות כזאת של חרדית או חרדי שהוא כבד בדעתו? האם צול”ניק הוא הדוגמה לחרדי כבד בדעתו? ואם כן למה לי בדרך האין, תכתווב התורה צולניקים פנימה ומתוך כך נדע שחרדקים החוצה. ויותר מכך, אפשר לעשות קל וחומר, עם חרדקיות שהם חמורות, אתה אומר החוצה, חרדקים שהם קלים בוודאי החוצה,

לא! מה לחרדקיות שיש להם שמלה “אף השמלה” ומשום כך יש להם לצאת, אבל אי אפשר להוכיח מכאן להחרד”ק שלובש מכנסים.

ומסיימת הגמרא, הצד השווה שבהם, שדרכם להזיק ושמירתם עליך…
אני רק לא זוכר עם זה חצי נזק או שלם, אולי תלוי בשור תם או בשור מועד….

אתם רואים יהודים יקרים!

זה מה שהמשגיח תמיד היה אומר לי, בחור שיוצא לבין הזמנים אחרי שסיים את המסכת, רואה הכול בעיניים של גמרא!

נפלא ביותר. מוירדיק. גיואלדיק.אייייאייי אמר אביייי אמר אביייייי אמר אבייייייי אמר אבייייייייי אמר אבייייייייי אמר אבייייייייי אמר אבייייי(כאן צריך לעשות עם האצבע) אמר אבייייייייייייייייי אמר אביייייי אמר אבייייייי אמר אבייייייי
אז ויייתר בואאא נמשיךךךךךך.

אוקי.
אלו היו שישים שניות של פלפול ובלכתך בדרך, של מישרואה הכל בעינים של תורה, פשוט קשה להתנתק.
נחזור לענינינו.

כל החילונים ההגונים שלא הבינו את הדברים היצאים מן הלב שכתבתי למעלה, אן להם ממה להתאכזב, כי כל המוסר והחיזוק, היה בשבילי, רק שדיברתי בקול שגם אתם תוכלו לשמוע ולהתחזק (ואוו איך שנאתי את המשגיחים האלה, אם אתה מדבר לעצמך, אל תעשה את זה כאן!)

ולסיכום, מה אתם חושבים שצריך לעשות עם הכיתוב הזה,
ואיזה שאלות יש לכם עליו.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי

מסובין – מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה