אדרבה || בא נהפוך את ה”דבר תורה” מ’וורטלך’ לתורת חיים.

להפוך דבר תורה לתורת חיים
מאוד עצוב… באו לבקר את הסבתא צילום רץ ברשת.

אילעאי עופרן | במסגרת אירועי החופש הגדול הממשמש ובא, מארגנת תנועה דתית ידועה אירוע גדול לצעירים שבמרכזו הופעה של אמן ידוע ומוכר. היום התקשר אלי אחד המארגנים והזמין אותי ״לפתוח את הערב בדבר תורה״, משום המארגנים מעוניינים שלערב יהיה גם קצת ״תוכן רוחני״.

אני סרבן ״דברי תורה״.

אני מנסה לחשוב על הקהל שבא לצפות בהופעה משעשעת של אמן ידוע, וכעת נתפס כשבוי לשמוע את דברי התורה שארביץ בו. לא אגזים אם אומר שאין אדם אחד בקהל באירוע כזה שישאל את חברו ״מעניין מתי יתחיל כבר דבר התורה״ והקהל לא יאנח בעצב או ידרוש את כספו בחזרה אם יודיעו המארגנים שדבר התורה בוטל.

אפשר לפגוש את הסצנה הזו סביב שולחן השבת של משפחות רבות – השיחה קולחת בענייני היום, פוליטיקה, ספורט ואפילו רכילות, ואז אחד מבני המשפחה, בדרך כלל הסבא שכבר לא ממש בעניינים או הבן שבדיוק חזר מהישיבה, מהסה את בני הבית ״ששששש… דבר תורה

במקרה הטוב, כולם מחכים בנימוס, נושמים עמוק ומחכים שדבר התורה יסתיים. חלק מהסועדים ינצלו את ההזדמנות ללכת לעזור במטבח או סתם להתפנות. האמת ניתנה להיאמר – אף אחד מהסועדים לא אמר לעצמו בתחילת הסעודה ״מעניין במה יעסוק דבר התורה היום״, אבל רבים שאלו בסתר לבם ״מעניין כמה זמן ימשך דבר התורה היום״.

זהו מודל רוחני עלוב ועצוב – התורה היא המס שצריך לשלם כדי שאפשר יהיה לחגוג וליהנות. לפני ההופעה קמצוץ תורה, בין הריכולים בסעודה איזה וורט קטן. אף אחד לא מרגיש צורך להפסיק את השיחה הקולחת סביב השולחן כי עכשיו צריך לדבר על פוליטיקה. פוליטיקה זה חלק מהחיים, השיחה תזרום לשם מאליה.

פעם התארח אצלנו מישהו בסעודת שבת. כל הארוחה קיימנו דיון סוער שיצא מפרשת השבוע. לפני שברכנו הוא אמר “אבל לא היה דבר תורה…” כי הרי דבר תורה זה הדבר המעיק והמשעמם הזה, לא יכול להיות שהיה דבר תורה מעניין…

כשהתורה נעשית ״דבר תורה״ היא מפסיקה להיות חלק מהחיים ומתחילה להיות מס. אף אחד לא אוהב מסים.
האתגר הגדול הוא להצליח לעצב סעודת שבת שאין בה ״דבר תורה״ כי התוכן התורני והרוחני הוא חלק מהותי מהשיחה הקולחת ולא פרוטזה מאולצת. להצליח לארגן אירוע מהנה ומושך לכבוד החופש הגדול שהתורה היא לא המשוכה שצריך לדלג מעליה בכדי הגיע לכיף אלא היא חלק מהותי ומשמעותי ממנו.

 

 

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה